BRATISLAVA. Ako vyplýva z oznámenia o výsledku verejného obstarávania zverejnenom vo Vestníku verejného obstarávania, Slovenské národné múzeum (SNM) - Historické múzeum vybralo vo verejnej súťaži na rozšírenie kamerového bezpečnostného systému v priestoroch múzea na Bratislavskom hrade bratislavskú spoločnosť SecuriLas, s.r.o.
So spoločnosťou 13. mája uzatvorilo kúpnu zmluvu. Je to len jeden z krokov, ktorý súvisí s niekoľkoročným sťahovaním múzea späť do zrekonštruovaného Hradu.
Spoločnosť SecuriLas má dodať kamery, zabezpečiť ich napojenie a rozšírenie existujúceho bezpečnostného systému ochrany obrazov a ďalších exponátov múzea.
Do verejnej súťaže s kritériom najnižšej ceny, v ktorej sa využila elektronická aukcia, prišla jedna ponuka. SNM vyhlásilo súťaž vo februári tohto roka.
Hrad rozšíri výstavné priestory
"V súčasnosti múzeum postupne preberá priestory na Bratislavskom hrade a podľa svojich možností ich spúšťa do prevádzky. Návrat múzea na Hrad je rozvrhnutý na niekoľko rokov a mal by byť ukončený v roku 2016," uviedol riaditeľ Historického múzea SNM Branislav Panis.
Pripomenul, že rekonštrukciu Bratislavského hradu financovala Kancelária Národnej rady Slovenskej republiky. Tento rok bude dokončený Hradný palác a v nasledujúcich rokoch by mala pokračovať v celom areáli Bratislavského hradu.
Z tohto dôvodu múzeum podľa Panisa počíta s rozširovaním svojich výstavných priestorov. "Predbežný koncept počíta so samostatnými expozíciami, ako militárie, numizmatika, dejiny opevnenia Bratislavského hradu, Veľkomoravský val."
SNM - Historické múzeum už po rekonštrukcii prevzalo a dalo do prevádzky viacero priestorov na Hrade. Ako prvú otvorilo v máji 2010 Klenotnicu, následne Rytiersku sieň a v roku 2012 priestory v Hradnom paláci.
Sťahovanie komplikujú veľké zbierky
"V roku 2013 múzeum preberie priestory pod Čestným nádvorím a v suteréne Bratislavského hradu, kde plánuje pripraviť dočasnú výstavu o rekonštrukcii Bratislavského hradu," doplnil riaditeľ SNM - Historického múzea. Múzeum sa nemôže presťahovať na Hrad v krátkom čase aj preto, lebo má obrovské zbierky.
"Najvýznamnejšou položkou je sťahovanie zbierkových predmetov do nových depozitárov, pričom treba povedať, že významná časť - s výnimkou numizmatiky, bude odborne ošetrená reštaurovaním alebo konzervovaním. V počte kusov hovoríme o takmer 250 tis. kusov zbierkových predmetov," zdôraznil.
Obnova Bratislavského hradu, ktorý sa týči 85 metrov nad Dunajom, sa začala až v polovici 20. storočia a projekt záchrany a využitia hradu vypracoval tím pod vedením profesora Alfreda Piffla v roku 1953.
Počas rekonštrukcie sa objavili viaceré významné archeologické nálezy, až z rímskeho obdobia.
Neskôr za projektom obnovy stál akad. arch. Dušan Martinček. Uskutočnila sa v rokoch 1956 až 1968. Súčasná rekonštrukcia sa začala v roku 2008 podľa návrhu Petra Boudu a Ivana Masára. Bratislavský hrad začali rekonštruovať v apríli 2008, tender na obnovu vyhrala firma Váhostav.
Viac o rekonštrukcii Hradu sa dočítate TU