DÚBRAVKA. Kedysi tu sídlili Rimania, dnes je vzácne územie zabudnuté, bez lepšej navigácie či cyklocesty. Vydať sa pešo zo sídliska bratislavskej Dúbravky k významnému archeologickému nálezisku znamená nielen hľadať národnú kultúrnu pamiatku Villa rustica, ale aj nachádzať – odpadky, čierne skládky či stavby. Kto je pozorný, však objaví aj rôzne vzácne kvety.
Územie takzvanej Veľkej lúky, neďaleko starej továrne Technické sklo na severozápade Dúbravky smerom na Devínsku Novú Ves, si totiž stále zachováva svoj prírodný ráz, obklopujú ho lesy.
Rekreačnú záhradkársku lokalitu má však zmeniť výstavba. Majitelia tunajších pozemkov už roky bojujú za zmenu územného plánu, aby mohli na zelenej ploche stavať, iní Dúbravčania a ochranári zas spisujú petíciu, obávajú sa zničenia lokality.
Ešte jedno hlasovanie
Po poslednom hlasovaní bratislavských poslancov má však výstavba na zelenej lúke pred petičníkmi náskok. Územný plán sa má totiž v lokalite zmeniť – namiesto záhrad, chatových osád a ornej pôdy má prísť malopodlažná zástavba obytného územia.
Zastupiteľstvo zaradilo Veľkú lúku k územiam, na ktorých začne mesto obstarávať zmeny a doplnky územného plánu. Definitívnu premenu musia potom ešte tromi pätinami odhlasovať mestskí poslanci.
„Chcú to starí Dúbravčania, ktorí tam majú štyri či päť árov, nič lepšie pre Dúbravku nie je, ako rozvoj, ktorý nezaťaží,“ obhajuje možnosť stavať dúbravský poslanec Peter Hanulík (Smer).
Mestský poslanec za Dúbravku Martin Zaťovič (SDKÚ) upozorňuje na rozporuplné názory na výstavbu. Chce, aby v mestskej časti prebehla verejná diskusia.
Nebezpečný precedens
Debata v Dúbravke je však neistá. Starosta mestskej časti Ján Sandtner (nezávislý) vraví, že územím sa zaoberá Dúbravka už asi deväť rokov a prebehlo aj veľa stretnutí s občanmi. „Veľká lúka je na 98 percent súkromníkov, je logické, že si tu chcú postaviť domy.“
Pôvodný megaprojekt so štvorpodlažnou výstavbou je podľa starostu zamietnutý. Nebude to vraj výstavba pre 6500 nových obyvateľov.
Dúbravka však na takmer stohektárové územie spracovala urbanistickú štúdiu, zverejňuje ju na svojom oficiálnom webe. Štúdia navrhuje asi 360 bytov v rodinných domov a viac než dvetisíc bytov v bytovkách a lokalitu rieši pre 6500 nových obyvateľov.
Primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru) hodnotí Veľkú lúku ako jednu z veľkých zmien mesta. „Veľká plocha sa tu má zmeniť na funkciu bývania a občianskej vybavenosti.“
Dúbravskí poslanci rozdelili projekt na dve etapy, hovorí Zaťovič. „Neriešila sa cela časť, ale iba určitá. Vraj v časti, ktorá sa teraz schválila, majú pozemky určití ľudia. Pravé im sa zvýši hodnota pozemkov. Najväčší problém, na ktorý upozorňovali poslanci bola doprava, architekti tiež upozorňovali, že tam môžu byt nejaké vykopávky, hovorilo sa aj vzácnych živočíchoch či zamorenom území z Technického skla.“
Slovenské Carnuntum
Práve o záchrane prírody hovoria ľudia v petícii, ktorou výstavbu odmietajú. Protest zatiaľ podpísalo viac než dvesto ľudí, pridávajú sa však ďalší. Chcú zachovať rekreačný charakter územia a upozorňujú aj na možnosť vytvorenie zo zabudnutej rímskej pamiatky akési slovenské Carnuntum.
„Veľká Lúka priamo susedí s Chránenou krajinou oblasťou Malé Karpaty. Hraničí priamo s významným územím Devínskej Kobyly,“ upozorňuje organizátor petície Matej Nagy. „Táto výstavba bude precedensom pre ďalšie výstavby na úpätí Devínskej Kobyly.“
Bojovníci za možnosť stavať aj tí, ktorí sú proti, sa však zhodujú v jednom – s Veľkou lúkou treba niečo robiť, aby ju nezaplnili odpadky a na domy načierno prestavané záhradné chatky.
Pozrite si urbanistickú štúdiu Veľká lúka
FOTO SME - LUCIA TKÁČIKOVÁ
Model výstavby.
dubravka.sk