BRATISLAVA. Ako vymáhať výživné z cudziny, či môže žena s dieťaťom odísť z inej krajiny od manžela a čo všetko treba urobiť pre medzištátne osvojenie dieťaťa. Aj to sa dnes mohli dozvedieť návštevníci v Centre pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže (CIPC) na Špitálskej ulici v Bratislave.
Centrum dnes po prvýkrát vo svojej dvadsaťročnej histórii zorganizovalo deň otvorených dverí. Chce sa tak viac dostať do povedomia verejnosti a ľuďom vysvetliť, s čím všetkým im dokáže pomôcť.
"Medzinárodné vzťahy nie sú dnes výnimočnosťou. Tým, že veľa ľudí odchádza za prácou do zahraničia, alebo cestuje, začínajú vznikať aj problémy na pôde rodiny s medzinárodným dosahom," vysvetlila riaditeľka CIPC Andrea Císarová.
Výživné z cudziny
Slováci podľa nej často potrebujú pomoc napríklad s vymáhaním výživného z cudziny.
Císarová tvrdí, že mnohokrát nevedia, kam sa obrátiť, ak majú rozsudok a výživné nechodí. "My vtedy začneme napríklad prostredníctvom nášho partnerského orgánu v Čechách tlačiť na to, aby bolo výživné vymožiteľné cez české orgány," opísala riešenie situácie.
Ďalším častým problémom sú prípady, ak Slovenka odíde za partnerom do zahraničia, no časom sa vzťah začne rúcať.
"Keď chce manželka od manžela s dieťaťom odísť, musí mať na to súhlas. Veľa žien chybí aj v tom, že si nepodá ani návrh na súd, či môže z krajiny vycestovať," vraví Císarová.
Do centra dnes prišla aj pani Margaréta, ktorá si vzala za manžela Španiela. Žili však na Slovensku.
"Keď sa dvaja vezmú, na začiatku je všetko pekné, nevidia možné problémy. Najhoršie je, ak sa nevedia dohodnúť, ako sa spoločná cesta rozdelí," hovorí.
Po narodení druhého syna sa už nevedeli zhodnúť v bežných veciach. Manžel sa tak odsťahoval do Rakúska. Na centrum sa obrátila, lebo nevedela, aké postupy má zvoliť, či aké právne následky môžu z tejto situácie nastať. "Teraz budem cez centrum riešiť vymáhanie ročného výživného," dodala.
Centrum sa podľa Císarovej najmä snaží, aby sa dohodli manželia navzájom. "Úspešnosť je malá, možno na úrovni desať percent," dodala.
Prísny britský systém
Fenoménom sa dnes podľa jej slov stáva aj odchod partnerov do Veľkej Británie. Keďže v krajine je prísny sociálny systém, týchto partnerov najčastejšie presvedčíme, aby sa dohodli, podotkla.
Císarová vraví, že po známom príbehu manželov Bóorovcov vie o centre viac ľudí. "Určitým spôsobom nám tak kauza pomohla."
Centrum vzniklo v roku 1993. Prvé vážnejšie problémy podľa Císarovej začali riešiť po niekoľkých rokoch, v roku 2001 a 2002. Potom ich pribúdalo čoraz viac.
"Každý rok pociťujeme asi 100-percentný nárast prípadov," podotkla s tým, že typy problémov sa veľmi nelíšia.