BRATISLAVA. Nevšímavý či s hlavou zvesenou príde o „Prelet“. Pozornejším na veľkej a ošarpanej zastávke MHD pod bratislavským Mostom SNP dnes ráno neunikli – kilometre pások na balíky.
Práve z nich od včerajšieho poobedia do večera vytvorili dobrovoľníci v rámci akcie Naše Mesto, najväčšieho podujatia firemného dobrovoľníctva na Slovensku a v strednej Európe, päť niekoľkometrových tienidiel.
Sobotné ráno nie sú tak viditeľné ako v piatok v noci, keď priestor pod mostom prvýkrát rozžiarili.
Ľudia sa pýtali, dívali, pristavovali. Piatkovú noc totiž veľké tienidlá vešali pod most do niekoľkometrovej výšky. Celú akciu organizátori nazvali Prelet.
Svetlo by malo v nehostinnom prostredí vytvárať atmosféru niekoľko tisíc hodín.
Rozžiariť priestor
„Kotúč, pásku, zváračku.“ Pokyny ako na operačnej sále, len pri podávaní do rúk sa objavujú iné nástroje. Pracovná a aj jemne napätá atmosféra však nechýba. Hodiny bežia, čas osádzania piatich veľkých tienidiel sa blíži.
Organizátori pozývajú aj zvedavých okoloidúcich, ktorí sa pri skupine neďaleko Mostu SNP pristavujú. „Ideme to skúsiť na chvíľu,“ súhlasia nakoniec dve slečny.
Onedlho sa už s páskou v ruke pridávajú k dobrovoľníkom – bežné dni k bankárom, marketingovým pracovníkom či manažérom.
V piatok totiž nešli do práce, aby mohli hodiny namotávať pásku na balíky a vytvoriť tak originálne tienidlá.
Okolo dvadsať dobrovoľníkov vypletalo oceľové konštrukcie. „Zámerne sme si vybrali túto aktivitu, lebo je to kreatívne,“ hovorí marketingový zamestnanec banky.
Spolu s celým oddelením sa tak zapojili do akcie Rozžiarte zastávku pod Mostom SNP, ktorú v rámci Nášho Mesta organizovalo Občianske združenie My sme mesto.
Kilometre namotávok
„Už dlhodobo sme chceli riešiť osvetlenie pod Mostom SNP, no chceli sme do toho zapojiť ľudí,“ hovorí Matúš Vallo, architekt a jeden z autorov konceptu Mestských zásahov, čiže návrhov a riešení pre verejné priestory.
Práve zapájanie ľudí do procesu je podľa Valla jeden z princípov vytvárania vzťahu k verejnému priestoru.
„Na vopred pripravené oceľové konštrukcie, schválené statikom, dobrovoľníci namotávajú asi štyri kilometre PP pások, čiže pások na balíky,“ opisuje architekt postupy vypletenia tienidiel. „Je to dosť nezničiteľný, elastický a aj zároveň lacný materiál.“
Hromadným vypletením chcelo Občianske združenie My sme mesto (pôvodne Mestské zásahy) nadviazať na akciu spred dvoch rokov, keď rovnako s dobrovoľníkmi premenili za noc zastávku MHD pod Mostom SNP na akési Zelené námestie. Farba, ktorou natierali 1200 štvorcových metrov zeme nazeleno, však postupne mizne, priestranstvo chceli teraz oživiť inak.
„Zelené námestie to bola rýchla streetartová záležitosť, vedeli sme, že to nevydrží,“ hovorí Vallo.
Päť veľkých tienidiel, z ktorých najväčšie má šesť metrov a menšie päť, by však mali pod mostom vydržať. „Celý projekt sme nazvali Prelet,“ dodáva architekt.
Tisíce hodín
To, že Prelet by sa mal pod mostom „uhniezdiť“, hovorí aj Jozef Tóth, generálny riaditeľ firmy Philips. Do akcie venovali svetlá.
„Sú určené do takýchto prostredí, malo by to vydržať, kým tu vydržia tienidlá,“ hovorí Tóth. „Ide o energeticky úsporné žiarivky s predĺženou životnosťou.“ Výmenu vraj budú potrebovať o 15 až 20-tisíc hodín. „Priemerné osvetlenie je asi päťtisíc hodín ročne.“
V piatok generálny riaditeľ vymenil kravatu a oblek za tričko, do rúk vzal pásku a sám prišiel namotávať. „Nerobím to bežne,“ hovorí s úsmevom. „Oslovil nás architekt Vallo, predstavil nám svoju myšlienku a nápad sa nám páčil.“
Okrem Philipsu sa k akcii pridali aj ďalší sponzori. Vallo vraví, že sa im takto podarilo spojiť v podstate konkurentov Siemens, Philips a akciu podporila aj Západoslovenská energetika. Siemens bude platiť celú elektrinu, ktoré svetlá minú.
Namotávanie a nočné vešanie niekoľkometrových tienidiel nespojilo len konkurenciu, ale aj ľudí. Kilometre pások dali dobrovoľníkom zabrať.
Prelet cez deň.
FOTO SME - LUCIA TKÁČIKOVÁ
Ide sa montovať.
FOTO SME- GABRIEL KUCHTA
Jedno nové svetlo už "letí" a svieti.
FOTO SME- GABRIEL KUCHTA
FOTO SME- GABRIEL KUCHTA
Prelet na autobusmi MHD.
FOTO SME- GABRIEL KUCHTA
Denná príprava:
Príprava netradičných svietidiel.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Takto vznikali okrídlené svietidlá, kilometre pásky namotávali dobrovoľníci.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Pásky na balíky sa dajú využiť všelijak.
FOTO SME- GABRIEL KUCHTA
FOTO SME- GABRIEL KUCHTA