Rok 2013 je vo Viedni rokom mestskej cyklistiky. Ten vrcholí tento týždeň počas celosvetovej konferencie o mestskej cyklistike Velo-city 2013. Boli sme sa pozrieť, ako sa tam bicykluje.
VIEDEŇ. Z Bratislavy do Viedne je to zhruba hodinu cesty. V mestskej cyklistike približne dvadsať rokov. Vtedy sa vo Viedni začali prvé cyklistické iniciatívy a projekty. Rakúske hlavné mesto má vybudovanú sieť cyklotrás, mestský cyklodom FahrRADhaus, v ktorom sa konajú kurzy opráv, bezpečnej jazdy, diskusie či burzy.
Tento rok sa Viedeň zamerala na popularizáciu bicyklovania ako ideálneho spôsobu dopravy. Vrcholom bol tento týždeň, na svetovej konferencii Velo-city 2013 sa tam stretli experti a politici zo všetkých kontinentov.
Za Bratislavu sa jej zúčastnil primátor a jeho poradca pre cyklodopravu Michal Feik. Cenu za vizionárske riešenia získal projekt umeleckých cyklostojanov v Bratislave a Viedni Tomáša Peciara z Cyklokoalície.
Viedenský bicyklový dom na Friedrich-Schmidt-Platz 9.
FOTO - AUTORKA
Šesť pecent presunov je na bicykli
Viceprimátorka Viedne zodpovedná za dopravu Maria Vassilakou vidí cyklistiku ako spôsob boja proti klimatickej zmene, hluku a znečistenému ovzdušiu, na zlepšenie zdravia obyvateľov. „A hlavne je to zábava,“ dodáva.
Takmer dvojmiliónová Viedeň dala na budovanie cyklistickej infraštruktúry minulý rok 4,5 milióna. Bratislava si na tento rok naplánovala na cyklistickú a pešiu dopravu takmer 780-tisíc. Vo Viedni išlo navyše 70 percent rozpočtu všetkých kampaní na propagáciu cyklistiky.
Výsledkom je, že vo Viedni šesť percent všetkých ciest robia ľudia na bicykli. Silným konkurentom je kvalitná mestská hromadná doprava, ale aj chôdza, ktoré podľa Vassilakou zaberajú 39 a 28 percent z dopravných výkonov. Cieľom mesta je do roku 2015 objem cyklodopravy zdvojnásobiť. Boli sme sa teda pozrieť, ako sa vo Viedni bicykluje.
V bezpečí oddeleného pruhu
Naša cesta sa začína na rušnom mestskom okruhu pred radnicou. O ulicu sa tu delia autá, električky, bicyklisti a stovky turistov.
Práve obrovské množstvo chodcov križujúcich Ringstrasse spôsobuje dopravným plánovačom najväčší problém. Tak uzavreli vedľajšiu cestu pre autá, aby cyklisti jazdili po oboch stranách ulice, a nafarbili križovatky cyklotrasy a chodníka nazeleno.
Pokračujeme historickým centrom popred operu, galériu Albertina až k dunajskému kanálu. Niekde sú cyklotrasy len ohraničené pruhom na vozovke, inde vyvýšené na úroveň chodníka alebo vedené v protismere jednosmerky a naznačené len drobným piktogramom. Autá nás obiehajú aj rýchlo, vtedy nás však chráni cyklopruh.
Na cyklopriechode k lávke Siemens-Nixdorf-Steg ponad dunajský kanál svieti zelená. „Všimol som si, že ľudia tu často chodili na červenú, lebo nešli autá,“ hovorí dopravný inžinier Michael Szeiler. Do vozovky pred semaformi tak navrhol senzor – červenú na priechode už dostanú, až keď sa blíži auto. Takéto riešenia postupne nahradia tlačidlo na privolanie zelenej aj na ďalších priechodoch.
Dotykové tlačidlo na semafore už nahradil tlakový senzor vo vozovke.
SME - AUTORKA
Na stanici aj v bytoch
Pokračujeme popri dunajskom kanáli, kde z tretieho prúdu pre autá vybudovali miesto na pozdĺžne parkovanie, cyklotrasu a chodník. Menší problém máme ako väčšia skupina cyklistov len na križovatkách, kde máme málo miesta na státie počas červenej.
Viedeň myslí na cyklistov aj pri rekonštruovaní železničných staníc. Stanica Praterstern je obkolesená cyklotrasou a má 280 parkovacích miest pre bicykle aj stanicu so zdieľanými bicyklami pre tých, ktorí do Viedne prídu vlakom. Nové počítadlo cyklistov ukazuje 15-tisíc za prvé 3 dni prevádzky.
Neďaleko stanice sú bytové domy postavené mestom Viedeň špeciálne pre cyklistov. Každé poschodie má miestnosť na odoženie bicyklov a stojany sú aj priamo pri dverách do bytov. „Museli tu urobiť núdzový východ po oboch stranách chodby, inak by dom nespĺňal požiarne normy,“ vysvetľuje Szeiler, ktorý v Bike City sám býva.
Byty v týchto domoch sú určené na dotovaný prenájom od mesta Viedeň. Na chodbe okolo nás prebicyklujú dve deti - v dome bývajú mnohé mladé rodiny, ktoré sa zapísali do zoznamu čakateľov a dostali byt za prijateľnú cenu nájmu. Mesto však ušetrilo pri stavbe domu vďaka zníženému počtu parkovacích miest. Na 100 bytov je ich tu len 56, zato na jeden byt pripadajú zhruba 3 miesta pre bicykel. „Zo začiatku tu neboli všetci cyklisti, ale bicyklovať začali,“ tvrdí Szeiler.
Exkurziu platili organizátori konferencie Velo-city 2013
Viedeň môže na širokých uliciach vybudovať široké cyklocesty.
Na bicyklové inovácie v meste upozorňujú bannery.
O priestor na ulici sa delia motorové vozidlá, chodci, cyklisti, električky aj kone.
Do väčšiny jednosmerných ciest majú cyklisti vjazd povolený aj v protismere.
Piktogram v jednosmernej ulici.
Cyklistická cesta vyvýšená na úroveň chodníka.
Cyklisti majú vlastné semafory.
Počítadlo cyklistov pri stanici Praterstern.
Úschovňa bicyklov je na každom poschodí bytového domu Bike City.
Väčšina obyvateľov Bike City svoje bicykle najradšej parkuje priamo vedľa dverí do bytu.
Bicyklová záhradka v Bike City.
Cyklocesta je od jazdného pruhu oddelená parkovacím pruhom.
Vo Viedni funguje aj systém zdieľaných bicyklov.
Značky so vzdialenosťami pre cyklistov.
FOTO - AUTORKA