BRATISLAVA. Lanovku vedúcu zo Železnej studničky na Kamzík chce bratislavská mestská časť Nové Mesto prenajať.
Prevádzkovanie lanovky je totiž pre samosprávu drahé, náklady na jej fungovanie prevyšujú výnosy. Novomestskí poslanci preto v utorok schválili návrh na vyhlásenie obchodnej verejnej súťaže, z ktorej by mal vzísť nový prevádzkovateľ lanovky.
Drahá prevádzka
V roku 2011 mala mestská časť z prevádzkovania lanovky výnosy 59-tisíc eur, stála ju však 239-tisíc eur. V minulom roku zas príjmy predstavovali 66-tisíc eur, náklady však boli 254-tisíc eur. Mestská časť musela investovať do technického zabezpečenia lanovky.
„Lanovka je príliš drahý špás na to, aby sme si ho mohli dovoliť v tomto období. Na druhej strane si ani nechceme povedať, že aj keď sa pred časom investovali do lanovky desiatky miliónov korún, ale nejde to, ako sme si predstavovali a stojí nás to každý rok množstvo peňazí, zavrieme to,“ uviedol novomestský starosta Rudolf Kusý.
Víťaz dostane lanovku aj pozemky
Novomestskí poslanci v utorok schválili aj základné podmienky obchodnej verejnej súťaže. Podmienky rátajú s prevádzkovou dobou lanovky minimálne od októbra do apríla v čase od 10:00 do 16:00 a od mája do septembra v čase od 10:00 do 18:00. Lanovku by malo Nové Mesto prenajať minimálne na 10 rokov.
Nový prevádzkovateľ lanovky by tiež podľa podmienok mal zamestnať už pracujúcich zamestnancov na lanovej dráhe, keďže tí už absolvovali školenia a majú certifikáty na obsluhovanie lanovej dráhy. Víťaz obchodnej verejnej súťaže by tiež mal ponúknuť čo najvyššie zamýšľané investície do lanovky.
Pri obchodnej verejnej súťaži by mala byť rozhodujúca najvyššia ponúknutá výška ročného nájomného a najvyššia výška zamýšľaných investícií. Predmetom nájmu budú stavby lanovky aj s jej príslušenstvom, ako aj priľahlé pozemky.
Ihrisko a cyklotrasy
Netýka sa to však časti hornej stanice lanovky, kde je bufet, ktorý je už prenajatý. Starosta Kusý predpokladá, že potenciálni investori by pri vkladaní peňazí do lanovky začať s vecami, ktoré je možné riešiť okamžite, ako sú napríklad cyklotrasy či vytvorenie na dolnej dráhe napríklad detského ihriska, ktoré by pritiahlo ľudí.
Stavby lanovky a jej príslušenstvo má momentálne v správe EKO – podnik verejnoprospešných služieb, ktorý je organizáciou mestskej časti Nové Mesto. Priľahlé pozemky vlastní hlavné mesto, mestská časť ich však má v správe od roku 2005.