BRATISLAVA. Júlové oslavy 1 150. výročia príchodu Cyrila a Metoda na naše územie budú v Bratislave bez súsošia vierozvestov.
Bratislavskí poslanci totiž neodobrili nájom priestoru pre sochu na Hurbanovom námestí, čím nevytvorili Matici slovenskej, ktorá tu súsošie chce umiestniť, právny vzťah k pozemku. Ten bol potrebný, aby ministerstvo kultúry schválilo dotáciu na vytvorenie súsošia.
Stvárnenie súsošia neprešlo
Dôvodom neschválenia nájmu pre sochu na Hurbanovom námestí, ktorý sa týka 15 metrov štvorcových, je umelecké stvárnenie súsošia vierozvestov od sochára Antona Gábrika. Podľa bratislavského primátora Milana Ftáčnika umelecké stvárnenie sochy neodporučila odborná ani kultúrna komisia zložená z poslancov i neposlancov.
„Na konci sa vlastne potvrdilo, že tak, ako je socha pripravená zo strany autora a Matice slovenskej, nezískala podporu mestského zastupiteľstva na to, aby mohla stáť na Hurbanovom námestí,“ uviedol primátor Ftáčnik.
Ako dodal, takto umelecky stvárnené súsošie nedostane dotáciu od ministerstva kultúry na zrealizovanie súsošia. „Socha sa v tejto podobe nemôže ani zrealizovať a ak sa zrealizuje, tak nemôže stáť na Hurbanovom námestí,“ vysvetlil Ftáčnik. Súsošie vierozvestov Antona Gábrika tak na Hurbanovom námestí nebude stáť v pôvodnej ani v upravenej podobe, pretože bratislavskí poslanci s nájmom na umiestnenie sochy nesúhlasili.
Pôvodný návrh od sochára Antona Gábrika vyšiel z verejnej súťaže, ktorú vyhlásila Matica slovenská spolu so Spoločnosťou sv. Gorazda a Radou Konferencie biskupov Slovenska pre vedu, vzdelávanie a kultúru.
Podľa predsedu Matice slovenskej Mariána Tkáča bola súťaž verejná, z 24 návrhov vyberala víťaza 12-členná porota, v ktorej sedela aj hlavná architektka Bratislavy Ingrid Konrad. Vlani však komisia zložená z odborníkov zo Slovenskej národnej galérie, Galérie mesta Bratislavy, Slovenskej akadémie vied, z Vysokej školy výtvarných umení a zo Slovenskej sekcie Medzinárodnej organizácie kritikov umenia AICA návrh sochára Antona Gábrika neodporučila.
Ako vtedy uviedla námestníčka primátora Petra Nagyová-Džerengová, komisia zhodnotila, že Gábrikovo vyhotovenie diela nezodpovedá moderným štandardom dnešnej doby a autor sochu umiestnil do minulého storočia.
Miesto sa hľadalo dlho
Nájsť miesto pre súsošie tiež nebolo jednoduché. Vlani v septembri bratislavskí mestskí poslanci schválili umiestnenie súsošia na východnej terase Bratislavského hradu alebo na Gorazdovej ulici v Bratislave. Voči septembrovému rozhodnutiu poslancov bolo viacero výhrad.
S rozhodnutím mestských poslancov umiestniť súsošie vierozvestov na východnej terase Bratislavského hradu nesúhlasila Kancelária Národnej rady SR, ktorá Hrad spravuje. Podľa nej nie je Hrad vhodným miestom, pretože sa tam stále robí archeologický výskum.
S druhou možnosťou, umiestnením súsošia na Gorazdovej ulici, nesúhlasili organizátori osláv 1 150. výročia príchodu Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu. Gorazdova ulica je podľa nich excentricky umiestnená.
Nakoniec mestskí poslanci odhlasovali umiestnenie sochy vierozvestov na Hurbanovom námestí v Bratislave.