BRATISLAVA. Výstavu Panel Story v Pálfiho paláci Galérie mesta Bratislavy (GMB) pripravili Lucia Štrbáková s Luciou Mikloškovou. Týmto projektom získali štipendium Radislava Matuštíka, ktorým GMB podporuje mladých kurátorov v galerijnej praxi. Prečo ho tak pripravili a zostavili z diel 15 slovenských a českých umelcov, o tom sa záujemcovia dozvedia na ich sprievode výstavou vo štvrtok 13. júna o 16.30 h.
Kurátorky pripomenú nariadenú socialistickú hromadnú sídliskovú bytovú výstavbu spred polstoročia a zdôvodnia jej fenomén v súčasnom vizuálnom umení.
Výstava je členená do dvoch voľných celkov, ktorých jediným kritériom je perspektíva pohľadu.
Prvá časť predstavuje pohľad do exteriéru panelového sídliska, kde autori narábajú s panelovou architektúrou ako so špecifickým znakom, symbolom viažucim sa na totalitnú politiku bývalého režimu, ktorý si dnes už buduje vlastný program, v druhom ohľade ako s priestorom typickej vizuálnej poetiky uniformného až anonymného výrazu. Napriek tomu, že sú panelové domy nositeľmi celého súboru vážnych problémov, naďalej zostávajú domovom väčšiny mestskej populácie.
Druhá časť výstavy otvára pohľad do útrob paneláka. Zameriava sa na individualizovaný bytový priestor a je akousi antitézou k prvej časti. Ide tu o napĺňanie typizovanej architektúry atypmi ľudských charakterov, sociálnymi vzťahmi (rodinnými, susedskými a inými) a intímnymi mikropriestormi súkromia domova. V dielach sa do pôdorysných daností bytu vpisuje ľudský prvok. Je tam čitateľný proces, akým človek vypĺňa a formuje prázdny priestor a vtláča doň svoju podobu, predstavy či okolnosti vlastného života.
Výstava potrvá do nedele 16. júna.