BRATISLAVA. Štvrtý deň po tom, ako sa do Devína začala vylievať voda z Dunaja a postupne ho odrezala od zvyšku Bratislavy, je mestská časť miestom pripomínajúcim tichú dedinu.
Slnko svieti, cestou prejde auto len občas. To je však väčšinou hasičské, policajné, alebo obrnený vojenský transportér. To je prvý moment, kedy si človek v centre Devína uvedomí, že je niečo inak.
Ten druhý nastane v úseku Devínskej cesty a pri domoch, ktoré v noci zaliala voda a donútila desať rodín opustiť ich. Tu si človek zvonka definitívne uvedomí, že pokoj v dedine je len zdanlivý.
Doprava nestačí, nákupy musia plánovať
„Koľko toho mäsa asi budete kupovať? A chleba nebudete potrebovať? “ pýtajú sa na miestnom úrade chlapa, ktorý sa chce dostať do mesta na nákup.
Tatrovka, ktorá je schopná prejsť aj cez vodu vyliatu na Devínskej ceste, premáva pre miestnych každú hodinu.
„Keď to nijak nepôjde, ja pôjdem do Devínskej cez hory,“ odpovedá chlap. Obchod s potravinami v Devíne nefunguje, zavretá je aj lekáreň. Ľudia si nákupy v meste musia plánovať.
Starostka Devína Ľubica Kolková upozorňuje, aby tí, čo do Devína nemusia a chcú ho navštíviť len ako zatopenú atrakciu, tam ani nejazdili. Komplikujú dopravu a zaberajú miesto.
„Máme pre domácich dve vojenské autá, zmestí sa tam približne dvadsať ľudí,“ hovorí Kolková.
Vo vojenskej tatrovke sú na korbe po bokoch lavičky. Zvyšok sa tlačí na seba po stojačky. Domácich sa však za hodinu nazbiera vždy viac ako sa zmestí do auta, nervozita sa pre dopravu miestami stupňuje.
„Včera na zastávke čakal skoro dve hodiny lekár, ktorý sem chodí do práce. Nemal kam nastúpiť, pritom je tu teraz veľmi dôležitý prvok,“ hovorí Kolková.
V piatok už preto museli pristúpiť k tomu, že polícia pred vstupom do auta kontrolovala občianske preukazy. Brali len domácich, alebo tých, ktorí v Devíne pracujú.
FOTO SME - LENKA JURÍČEKOVÁ
Únava rastie
„Všetci už sú unavení, lebo sme v jednom kole od nedele,“ hovorí pani Lucia. Prišla na kávu k susedom, ktorých dom vytopilo. Musia čakať, kým voda opadne. Na premočenej vybetónovanej ploche zatiaľ popíjajú kávu.
„Čakáme, kým hladina vody klesne pod úroveň stavby, až vtedy je vhodné začať s odčerpávaním vody,“ hovorí Kolková. Dodáva, že inak by mohlo dôjsť k porušeniu statiky domu.
S odčerpávaním vody v piatok mohli začať len tie domácnosti, ktoré sú ďalej od rieky.
Tie bližšie sú vyľudnené, o tom, že tam niekto býva, svedčí pár kusov nábytku vyloženého na ceste, či šaty sušiace sa na strome. Domy sú prázdne, záhrady pod vodou.
FOTO SME - LENKA JURÍČEKOVÁ
Pomáhanie je aj o nemyslení na to, čo sa stalo
Pani Paulínu vo štvrtok v noci voda vytopila tiež. „ Mám najkvalitnejšiu plávajúcu podlahu v obývačke“ hovorí ironicky a dodáva, že radšej je teraz na úrade a pracuje. „To mi pomáha nemyslieť na to, čo ma čaká doma.“
Zhon okolo upratovania by sa mal postupne začať v sobotu. Od šiestej ráno sa začne pripravovať Prijímacie, informačné a podporné centrum neziskových organizácií (RISC), v rámci ktorého budú na Devíne pomáhať ľudia z Červeného kríža, Človeka v ohrození či z Bratislavského samosprávneho kraja.
Bratislavský samosprávny kraj o 11:30 spod Nového mosta vyšle označený autobus, ktorý bude dobrovoľníkov privážať k Riviere. Odtiaľ budú autami prevážaní ku krízovému stanu postavenému pri devínskom kameňolome.
Dobrovoľníci delení do skupín a organizovaní RISC centrom začnú so sanačnými prácami na Devínskej ceste a s mapovaním potrieb zasiahnutých ľudí.
V kameňolome a na miestnom úrade bude zároveň aj distribučné centrum na potraviny či nápoje pre zasahujúcich.
Aby nedošlo k preťaženiu dopravy a k dezorganizovanému pohybu dobrovoľníkov po Devíne, budú sa musieť registrovať. K tomu opakovane vyzýva ako starostka obce, tak zasahujúci profesionáli.