Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Prívalová vlna protipovodňové zábrany v hlavnom meste neprekonala.
Najhoršia situácia je v mestskej časti Devín, ktorá je stále odrezaná od zvyšku mesta. Dnes popoludní tam síce obnovili kyvadlovú dopravu, no pre stúpajúcu hladinu rieky ju museli niekoľkokrát zastaviť.
Dunaj tam je vyšší, ako odhadovali prognózy a popoludní museli s pomocou armády zvyšovať mobilné zábrany, aby sa voda nevyliala do dediny.
Problém bol s priesakmiRizikom však nie je len rozvodnená rieka, ale aj priesaky podzemnej vody. V Bratislave dnes viacero miest museli pre priesaky uzavrieť.
Kritická situácia je pri Karlovoveskom ramene. Polícia preto uzavrela Dvořákovo nábrežie od mosta Lafranconi po PKO.
Problém je aj pri diaľnici D1 na Einsteinovej ulici v Petržalke, kde presakujúca voda ohrozovala dopravu.
Priesaky podzemnej vody hlásia aj z historického centra, kde v niekoľkých domoch na Paulínyho a Medenej ulici majú vodu vo výťahovej šachte a pivniciach.
Horšie sú na tom obyvatelia domu pod mostom Apollo, vyše storočnej technickej pamiatky v areáli prístavu. Štyri rodiny, ktoré tam žijú, sú už niekoľko dní bez elektriny a v pivnici majú dva metre vody.
„K domu sa nedá dostať, vstupné brány do areálu sú pod vodou. Nik s nami o krízovej situácii nekomunikuje. Málokto vie, že tu niekto býva,“ hovorí jedna z obyvateliek Dagmar Blahová. Dve z rodín sa dočasne presťahovali k príbuzným, ostatní sú rozhodnutí vydržať.
Vrecia pre istotuHistorické centrum patrí medzi najrizikovejšie oblasti, ktoré môžu mať problém s priesakmi podzemnej vody. Mestská časť rozdala obyvateľom 17 ton piesku, asi tisíc vriec, ktoré rozobrali za pár hodín.
Vrecia skončili rozložené okolo budovy Slovenskej filharmónie, vchodov do podzemných garáží hotelov, ako aj pred pivnicami obytných domov.
„Máme ich zatiaľ rozložené pri oknách do pivnice, spravili sme to skôr pre istotu. Voda nám sem zatiaľ nepresakuje,“ hovoril Martin Horváth z Medenej ulice.
Priamo na brehu Dunaja, na Vajanského nábreží býva Antónia Kováčiková. Strach z vody má, no špeciálne sa zatiaľ nik v ich dome nezabezpečil.
„Každú chvíľu sa chodíme pozerať, či sa na dverách do domu neobjaví nejaký oznam. Všetci si už vypratali pivnice, voda však našťastie nepresakuje,“ hovorila Antónia. Obyvatelia susedného domu sa pieskom obložili, no povedali, že v pivnici majú zatiaľ sucho.
„Dôležité je, aby ľudia vodu neodčerpávali, kým sa hladina Dunaja nedostane na nižšiu úroveň. Mohli by tým narušiť statiku budov,“ upozorňuje hovorca Starého Mesta Tomáš Halán.
Prečítajte si tiež:
Sledujte aktuálne dianie na Dunaji
Vysoký Dunaj lákaPre mnohých Bratislavčanov a turistov je Dunaj veľkou atrakciou. Ani po troch dňoch sa počet zvedavcov na nábreží rieky nezmenšil.
Viacerí sa podľa polície správali nezodpovedne, a preto postupne uzatvorila promenádu aj Starý most.
Niektorí sa dokonca pokúsili rozmontovať mobilné protipovodňové zábrany a odniesť si ich na pamiatku či do zberu.