SME

Ľudí prevážajú do Devína Tatrovky a V3Sky

Dunaj odrezal Devín od okolia, voda v najhoršom úseku dosahuje asi meter. Vojaci vozia miestnych nákladiakmi.

Zatopená Devínska cesta, spájajúca bratislavskú mestskú časť Devín s Karlovou Vsou.Zatopená Devínska cesta, spájajúca bratislavskú mestskú časť Devín s Karlovou Vsou. (Zdroj: SITA)

DEVÍN. Armáda zabezpečila kyvadlový špeciál do Devína a späť. Vojenské Tatrovky a V3sky premávajú približne každú hodinu. Preváža zásoby pitnej vody, vojakov a ľudí do Devína.

„Išla dnes jedna pani, nastúpila a povedala, že na konečnú. A čo sme my trolejbus?“ pohoršoval sa jeden z vojakov počas jazdy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Provizórna zastávka je pri bratislavskom Vodárenskom múzeu. Osobné autá cez Devínsku cestu neprejdú, tú rozdelil Dunaj. Voda v najhoršom úseku cesty dosahuje približne meter.

„Po dvere som mal vodu,“ ukazuje šofér jednej z Tatrovky kolegovi. Krátko pred 14–tou hodinou, keď prichádza ďalší transport.

SkryťVypnúť reklamu

Povodňoví turisti

Vojaci odhrnú plachtu, vyberú rebrík a pomáhajú ľuďom zliezť. Osadenstvo počas našej cesty na Devín je pestré. Na dvoch laviciach, držiac sa železných tyčí, cestuje otec s dvomi deťmi, dôchodca i mladší pár. Zvyšok tvoria novinári, vojaci, zástupcovia ministerstva obrany a bratislavský župan Pavol Frešo.

„Buď čakáme na ministra alebo neviem. Už sme hodinu mali byť doma,“ nadáva tínedžer. Priateľka ho rýchlo umlčí: „Len pokojne.“

Auto nakoniec odíde bez ministra obrany. Počas cesty zastaví na troch miestach ako MHD.

Pod Devínskym hradom je rušno. Vojaci plnia vrecia pieskom, pripravuje sa brífing ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ministra obrany Martina Glváča. Na mieste je aj bratislavský župan Pavol Frešo.

„To, že je jasné počasie, neznamená, že voda nestúpa a povodeň je obrovská hrozba. Každý musí byť ostražitý,“ upozorňuje župan.

SkryťVypnúť reklamu

V Devíne je podľa jeho slov najhoršia situácia, ale zároveň lepšia ako v roku 2002.

Starostka Ľubica Kolková sa bojí najmä, či zábrany vydržia. Na mnohých miestach už presakujú. Hrádza zatiaľ drží, došlo k priesakom. „Dúfame, že nebudeme musieť evakuovať.“

Starostke vadia hlavne povodňoví turisti. „Len komplikujú situáciu,“ dodáva.

„Naposledy som toto zažil ako stredoškolák v roku 2002. Vtedy nás vozili V3S-ky po Devínskej ceste, to bolo celkom zaujímavé, spomína Devínčan Igor Prieložný, poslanec obecného zastupiteľstva.

Krčma funguje

Škola, materská škola aj hotel sú zatvorené. Funguje iba obecný zelovoc a miestna krčma, ktorú domáci premenovali na „U hasičov“.

„Deň je OK. Také tri, štyri dni by už boli asi problém. To by sme si museli do tej V3S-ky sadnúť a ísť nakúpiť do mesta, dodáva s úsmevom Prieložný.

SkryťVypnúť reklamu

Dobrú náladu neskrýva ani čašník z hotela. Dvadsaťštyriročný čašník si pozerá príchod novinárov, ministrov, vojakov. V práci je od pondelka, keď sa jeho kolegovia dozvedeli o hrozbe evakuácie, rýchlo odišli.

Nenadáva, šéf mu sľúbil preplatiť všetky nadčasy. V hoteli je sám, tak je rád, že sa môže s niekým porozprávať. Problém mu robia smetiari, ktorí sa teraz do Devína nedostanú. Na sobotu je plánovaná svadobná hostina, nikto ju zatiaľ neodvolal.

Na ceste z Devína vystriedajú politikov vojaci. Väčšina z nich musí sedieť na korbe. Sú unavení a hladní. Veria, že voda už nebude stúpať.

Cestou do mesta vyskakujeme z Tatrovky v časti Devínskej cesty, hasiči aj vojaci naplno pieskujú. Podľa slov starostky je tu pod vodou približne desať domov. Jedným z nich je aj ten, kde býva Pavlína.

Vchod blokuje zhruba metrová zábrana z vriec s pieskom. Ukazuje zaplavenú záhradu, prevedie nás až k balkónu, ktorý sa zmenil na mólo. Z neho vidieť iba masu valiacej sa vody a dve strechy zatopených domov. Ako sama vraví, na noc idú s manželom a dieťaťom k otcovi do Devína. Nechcú riskovať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  2. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  3. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  4. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  7. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  8. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  1. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  2. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  3. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  4. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  7. Kaufland pozýva na letnú oslavu plnú farieb: príde Tina aj Kali
  8. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  1. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 6 853
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 5 936
  3. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 4 450
  4. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 3 216
  5. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 2 757
  6. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 385
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 1 786
  8. McDonald’s otvoril svoju prvú reštauráciu v Spišskej Novej Vsi 1 632
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 23 855
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 16 509
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 15 131
  4. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 6 191
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 5 755
  6. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 4 347
  7. Otilia Horrocks: Tzv. lokálpatrioti ukázali občanom prostredník. 4 133
  8. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti! 4 050
  1. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  2. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  3. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  4. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  6. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  7. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  8. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
SkryťZatvoriť reklamu