Protipovodňové zábrany by v Devíne mali vydržať storočnú a v centre až tisícročnú vodu. Podľa SHMÚ dosiahne Dunaj približne úroveň storočnej vody.
BRATISLAVA. Kulminácia na Dunaji sa očakáva v Bratislave vo štvrtok 6. júna, informoval o tom hovorca Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Ivan Garčár.
Podľa hydrologičky zo SHMÚ Michaely Mikuličkovej očakávajú najvyššiu hladinu, teda kulmináciu Dunaja v Devíne vo štvrtok popoludní na úrovni 940 až 980 cm. V centre Bratislavy by mal Dunaj kulminovať vo štvrtok podvečer na úrovni 980 až 1 020 cm.
"Očakávané kulminačné prietoky by sa mali približovať, respektíve prekračovať hodnoty zodpovedajúce 100-ročnému maximálnemu prietoku," doplnila Mikuličková.
V povodí Dunaja dážď zoslabol
Slovenský tok Dunaja je ovplyvnený počasím v Rakúsku a Nemecku. "Ako sme predpokladali, zrážková činnosť v povodí Dunaja v Nemecku a Rakúsku značne zoslabla. Oproti predvčerajším 60 až 90 mm tam spadlo z pondelka na dnes zväčša už len do 10 mm, čo spôsobilo výrazné poklesy vodných hladín na alpských prítokoch Dunaja, kde sa situácia stabilizuje a je predpoklad ďalšieho poklesu," cituje tlačová správa SHMÚ Petra Smrtníka, hydrológa SHMÚ.
Smrtník dodal, že povodňovú vodu zachytáva hlavný tok Dunaja, pričom v nemeckom Passau v pondelok popoludní až do večera zaznamenali kulmináciu. Kulminácia sa pomaly presúva nižšie na rakúsky tok Dunaja a momentálne je v Linzi.
"Bude sa presúvať na úsek Dunaja v dolnom Rakúsku. V profiloch Ybbs a Kienstock sa kulminácia postupne očakáva dnes v neskorších popoludňajších až večerných hodinách," dodal Smrtník.
Na Slovensku hladina stúpa
Na slovenskom úseku Dunaj stúpal počas celej noci a vo vodomernej stanici Devín bol o 11:00 vodný stav na úrovni 845 cm, pričom od úrovne 3. stupňa povodňovej aktivity ho delilo už len päť centimetrov. V stanici Bratislava dosiahol Dunaj úroveň zodpovedajúcu 3. povodňovému stupňu dnes ráno o 8:00 a stále stúpa.
Protipovodňové opatrenia vrátane mobilných zábran by v Devíne mali zvládnuť aj storočnú vodu, čo znamená výšku Dunaja 988 cm. V centre Bratislavy sú dimenzované až na tisícročnú vodu.
"Vzostupy hladín sme zaznamenali na celom slovenskom úseku, pričom v Gabčíkove je od pondelka hladina nad úrovňou 1. stupňa povodňovej aktivity a blíži sa k úrovni 2. stupňa. V Medveďove, Komárne a Štúrove bola úroveň 2. stupňa povodňovej aktivity dosiahnutá a prekročená dnes v skorých ranných hodinách až ranných hodinách, pričom je tendencia ďalšieho vzostupu," doplnila hydrologička SHMÚ Michaela Mikuličková.
Naďalej podľa SHMÚ výrazne stúpa hladina v dolnej časti Moravy. Spôsobuje to tzv. vzdutie z Dunaja, pričom vo vodomernej stanici Devínska Nová Ves vystúpila hladina dnes po polnoci nad úroveň 3. stupňa povodňovej aktivity.
"Vo Vysokej pri Morave očakávame dosiahnutie a prekročenie 3. stupňa povodňovej aktivity dnes popoludní. Podobný vplyv má vysoká hladina Dunaja aj na dolné časti Váhu, Hrona a Ipľa," informovala hydrologička SHMÚ Katarína Matoková.
Aktuálny stav vodných hladín a hydrologické predpovede uverejňuje SHMÚ na svojej webstránke.