BRATISLAVA. Okrajové časti Bratislavy sú čiastočne pod vodou. Dunaj najviac trápi obyvateľov domov na Devínskej ceste, viacerých už vytápa.
Niektorí obyvatelia rodinných domov ceste sa už museli vysťahovať, voda im úplne zaplavila záhradu aj dom. Vedenie Bratislavy však zatiaľ riadenú evakuáciu neplánuje.
Osemdesiatročného Ivana, ktorý má pri ceste záhradnú chatku, ešte nevytopilo. Z domu pre istotu sťahuje s rodinou stoličky, satelit, matrace. „Väčší problém je potom ich očistiť ako teraz odniesť,“ hovorí.
S vysokou vodou už má skúsenosti, vytápa ich takmer každý rok. „Doteraz bola najvyššia voda asi pred desiatimi rokmi, odvtedy bola hladina vo výške, na ktorú sme zvyknutí.“
Ďalšia rodina sa zatopenia zatiaľ neobáva, dom majú pretesnený.
Sťažujú sa na zábrany
Niektorí obyvatelia domov na ceste smerom na Devín sa sťažujú, že kvôli novým zábranám v Devíne ich teraz viac vytápa. Riaditeľ kancelárie primátora Ľubomír Andrassy hovorí, že na magistráte sa im kvôli tomu ešte nikto nesťažoval.
„Ak by však nebola vybudovaná protipovodňová ochrana, situácia vo vzťahu nielen k desiatim rodinám, ale k mestským častiam, ktoré sú na dotyku Dunaja, by bola výrazne horšia.“
Celý priestor, kde sú domy postavené, je v záplavovom území a obyvatelia musia rátať s tým, že pri vysokej hladine Dunaja môžu nastať problémy.
„Rokovali sme s hasičmi a ozbrojenými zložkami, či tam nie je možné umiestniť mobilné zábrany a aspoň takýmto spôsobom pomôcť dotknutým rodinám,“ hovorí Andrassy.
Obyvateľom domov na Devínskej ceste teraz pomáha armáda a hasiči so sťahovaním nábytku na horné poschodia domov.
V pohotovosti sú vojaci aj hasiči
Ak sa situácia zhorší, hrozí, že Dunaj zaplaví aj cestu na Devín. Potom ju budú musieť uzavrieť. Ministerstvo obrany vyčlenilo podľa premiéra Roberta Fica viac ako 150 vojakov, ktorí sa budú starať o prepravu obyvateľov a tovaru do Devínskej Novej Vsi a Devína. V pohotovosti je aj 300 hasičov.
Pri Devíne dnes postavili zábrany, rieka sa zatiaľ vyliala len pod hradom. Situácia je zatiaľ pokojná. Miestni sa zhodujú, že hrádza, ktorú v minulosti postavili, pomáha zadržať vodu. Keď tam ešte nebola, zaplavovalo im pravidelne cestu.
Proti vode stavajú pozdĺž rieky aj umelé hliníkové hradenie, doteraz ho podľa jednej z obyvateliek Devína dávali iba pod zrúcaninu hradu. Z kanála odčerpávali aj priesakovú vodu, vypúšťali ju spať do Dunaja.
Voda je aj v centre
Hladina Dunaja stále stúpa, nábrežie pri bratislavskom nákupnom centre Eurovea je už od rána čiastočne zaplavené. Pod vodou je najnižšia časť nábrežia a niekoľko stromov. Niektoré úseky chodníka ohradili páskou.
Napriek vysokej vode ešte doobeda kosili na nábreží trávnik. Na petržalskej strane zase robotníci stavali T-com pláž. Dunaj sa tam zatiaľ vylial len pri Starom moste, po nábreží sa dá stále prejsť. Autá už však na Tyršovo nábrežie policajti nepúšťali.
Hovorca primátora Stanislav Ščepán vraví, že situácia sa prechodne upokojila, ohrozenie storočnou vodou však stále hrozí. „Kulminácia hladiny Dunaja sa očakáva v stredu popoludní,“ hovorí. Protipovodňový krízový štáb mesta má zajtra o tretej poobede vyhodnotiť situáciu a podľa potreby prijať ďalšie opatrenia.
V Nemecku hlásia historický stav
Hydrologička Danica Lešková očakáva prívalovú vlnu na Dunaji v Bratislave zo stredy na štvrtok alebo vo štvrtok ráno. Hydrológovia sa domnievajú, že hladina rieky v Devíne by mohla dosiahnuť 900 až 960 centimetrov. Tvrdí, že Dunaj v Nemecku pravdepodobne kulminoval v tomto čase.
Presné informácie však nemajú, vodomernú stanicu v nemeckom Passau totiž zatopilo a hlásia už historické stavy vody. Druhý stupeň povodňovej aktivity už dosiahol Dunaj v Bratislave, kde o 15:00 namerali 774 centimetrov.
Pri Devíne je Dunaj stále na prvom stupni povodňovej aktivity, hladina dosiahla 746 centimetrov. Druhý stupeň povodňovej aktivity dnes ráno v Devínskej Novej Vsi dosiahla aj rieka Morava. Na nej o tretej poobede namerali 608 centimetrov.
FOTO - SME TOMÁŠ BENEDIKOVIČ
FOTO - SME TOMÁŠ BENEDIKOVIČ