
Alegorické znázornenie fašiangov, ktoré boli príležitosťou aj pre rôzne kriminálne živly, akými boli aj zlodeji z Moravy Jurčík a Janek.
FOTO – ARCHÍV
ci výsledok spoločnej kriminálnej činnosti. Keď spolupáchateľov naraz chytili, súd im po vypočutí a zvážení viny vymeral zvyčajne rovnaký trest. Svedčí o tom aj nasledujúci prípad.
Za richtárstva Gašpara Lewpolda sa pred prešporským súdom zodpovedali Jurčík a Janek. Boli z Moravy a špecializovali sa prevažne na krádeže po jarmokoch. Výročný vavrinecký jarmok v Prešporku roku 1517 bol však pre oboch osudným a súčasne posledným jarmokom. Najstarší mestský súdny protokol, kniha zvaná Aechtbuch o dvojici zlodejov hovorí:
„Najprv sa Jurčík priznal, že vedno s komplicmi tu v Prešporku v deň sv. Vavrinca (10. augusta) na jarmoku ukradol nohavice podšité kožou, nožnice na strihanie látky, závoj, mešec s peniazmi, nový opasok, ženský čepiec a dva lakte modrého vlneného súkna.“ (Lakeť bol dĺžkovou mierou, v stredoveku mal hodnotu cca 62,5 cm.)
„Teda, ďalej ukradol 2 lakte plátna a ešte ďalšie 3 lakte plátna.
Teda, ďalej sa priznal, že so spoločníkmi v deň sv. Ulricha (4. júla) na jarmoku v Leopoldsdorfe ukradol kus (bal) vlnenej látky, ktorý potom predal za 5 zlatých.
Teda, ďalej vypovedal, že v istej dedine na míľu od Trnavy vedno so spoločníkom ukradol 2 kone, ktoré potom predal za 5 zlatých.
Teda, v Poľsku pri akomsi meste ukradol 7 koní, ktoré potom predal, jedného koňa za 3 zlaté a ostatné kone po 4 zlaté.
Teda, ďalej nakoniec priznal, že na jarmokoch v Uhorsku a Poľsku kradol rozličný tovar, ktorý pred nami aj vymenoval, nič nevynechal. A uvedené zlodejstvá páchal plných 7 rokov.“
Výpoveď druhého zo zlodejov bola o čosi kratšia:
„Teda, Janek z Uherského Brodu sa priznal ku krádeži zámku.
Teda, ďalej vypovedal, že so spoločníkom ukradol koňa, za ktorého utŕžil 1 zlatý. A toto sa stalo na míľu od Uherského Brodu. Teda, vedno so spoločníkmi na míľu od Uherského Brodu oraboval istého furmana, ktorému zobral 2 zlaté, čo sa stalo teraz, počas tohtoročných fašiangov.
Teda, ďalej sa priznal, že vedno s komplicmi počas tohtoročných fašiangov oraboval dvoch mužov, ktorým zobral dva kabáty, modrý a červený, za ktoré potom utŕžil 1 zlatý, ďalej im ukradol 3 zlaté.
Teda, ďalej v Uherskom Brode ukradol 2 kusy plátna v hodnote 2 zlatých.“
Delikty dvojice zlodejov, zaznamenané v protokole, nie sú zaiste kompletné, veď len Jurčíkova sedemročná zlodejská kariéra bola určite omnoho bohatšia a rozsiahlejšia. Pre prešporský súd však aj uvedené postačovalo. Keďže nebolo pochybností o ich vine, oboch odsúdili na smrť obesením, čo bol zvyčajný trest pre dolapených zlodejov. Na verejnom popravisku pred Michalskou bránou odvisli na šibenici v piatok po Nanebovzatí Panny Márie (21. augusta) roku Pána 1517.
Autor: VLADIMÍR SEGEŠautor je vojenský historik