BRATISLAVA. Podujatie ponúkne nielen rozmanité botanické druhy bonsajov, ktoré rastú v našich zemepisných šírkach, ale aj exponáty dovezené priamo z Japonska.
Záštitu nad výstavou Čarovný svet bonsajov a suiseki prevzalo Veľvyslanectvo Japonska na Slovensku, ktoré na jej usporiadaní spolupracuje s Mestskou knižnicou Bratislava, agentúru SITA o tom informoval za spoluorganizátorov Miroslav Pagáč z Bonsai centra v Bratislave.
Živé sochy
"Bonsaje sa v Japonsku považujú za umelecké dielo, ktorého podoba nie je nikdy ukončená. Vznikajú pod rukami skúsených pestovateľov ako živé sochy, dedia sa z generácie na generáciu a ich cena je často nevyčísliteľná," priblížil Pagáč umenie bonsajov.
Okrem neho návštevníci výstavy spoznajú aj sugestívne kamene - suiseki. Suiseki sú kamene, ktoré príroda vytvarovala do zvláštnych tvarov alebo im dala zaujímavú farbu.
"Takéto kamene človek cielene vyhľadáva, dlhodobo ošetruje, najmä hladením holou rukou a po uložení na drevený podstavec ich prezentuje na verejnosti. Toto umenie pochádza z Číny a je staré viac ako 2 000 rokov," uviedol ďalej.
Na výstave Čarovný svet bonsajov a suiseki budú k dispozícii aj materiály o Japonsku a jeho kultúre.
Návštevníkom odpovedia na otázky prítomní špecialisti na bonsaje a suiseki. Expozícia bude umiestnená priamo v letnej čitárni U červeného raka s vchodom z Michalskej 26 v Bratislave, počas pracovných dní od 10:00 do 20:00 a cez víkend od 10:00 do 18:00. Vstup je zdarma.