Projekt firmy pre finančné problémy nie je hotový ani po desiatich rokoch.
BRATISLAVA. Developerská firma B.O.S. Slovakia, ktorá sa pred pár rokmi pasovala za jedného z lídrov na trhu, je blízko krachu.
Pre finančné problémy nemá ani po desiatich rokoch hotový svoj výpravný projekt inteligentných bytových domov v bratislavskej Dúbravke. Ľudia tam zatiaľ bývajú na stavenisku.
Firma pôvodne sídlila v Bratislave. Od novembra minulého roka sa presťahovala do Vranova nad Topľou.
Na návrh bánk, ktoré projekt na Agátovej ulici financovali, vyhlásil vo februári súd v Prešove na ňu konkurz.
V polovici apríla bolo konanie prerušené. Čo bude ďalej, zatiaľ nie známe.
„Banka sa nemôže vyjadrovať k záležitostiam týkajúcim sa klienta ani ku konkrétnym obchodom, pretože je to predmet bankového tajomstva,“ hovorí Martin Hrušovský zo Slovenskej záručnej a rozvojovej banky.
Panel Story
Projekt
Dúbravka 200
- projekt Dúbravka 200 rozbehli začiatkom roka 2003;
- ide o dva bloky so 400 bytmi;
- dokončené mali byť v rokoch 2005 až 2007;
- najnovší termín je koniec tohto roka;
- vo februári súd vyhlásil na firmu konkurz, ktorý prerušil.
Peniaze na výstavbu poskytla aj OTP Banka, ktorá čelí podobným problémom aj v kauze bytovky Glance House v Bernolákove. Na otázky do uzávierky neodpovedala.
Riaditeľ B.O.S. Slovakia Martin Židek hovorí, že súd konkurz prerušil, pretože spoločnosť vstupuje do reštrukturalizácie.
„Náš majetok je dostatočný na plnenie si svojich povinností,“ tvrdí.
Projekt, ktorý rozbehli v roku 2003, tvoria dva bloky bytových domov, ktoré sú takmer dokončené. Prístup k nim z hlavného sídliska pre peších vedie poľnou cestičkou krížom cez vedľajšiu parcelu.
Namiesto plánovaného parčíka na povrchu nedokončených podzemných garáží je stavebný neporiadok. „Priestor nad podzemnou garážou plánujeme dokončiť do konca roka 2013,“ hovorí Židek.
Firma už v minulosti viackrát posúvala termíny dokončenia a odovzdania bytov klientom. Oslovení majitelia potvrdzujú, že listy vlastníctva majú v poriadku, netýka sa to však údajne všetkých. S bývaním na polostavenisku spokojní nie sú.
„Problém je aj s údržbou. V zime tu nikto neodhŕňal sneh, takže nechodili ani smetiari. Teraz sa tu zase nekosí. Ťažko sa tu parkuje,“ hovorí jeden z nich.
Viacerí sa ponosujú aj na kvalitu prác. Židek tvrdí, že čo sa týka kvality, firma si plní všetky povinnosti v rámci záruk.
Na vizualizáciách, ktoré prezentovali pri štarte projektu, bolo útulné sídlisko s upravenou zeleňou a šťastnými ľuďmi.
Zelená vlna
Šéf B.O.S. Patrik Dvořák v roku 2008 hovoril o začiatku novej éry výstavby inteligentných bytov, ktoré technikou komunikujú s majiteľom, aby byt mohol spravovať aj na diaľku.
„Tento scenár sa stáva novým štandardom bývania v našej spoločnosti,“ tvrdil. Internetová stránka firmy v súčasnosti nefunguje. Rovnako ani jej telefonické kontakty.
Dvořák v roku 2009 zakladal aj neúspešnú politickú stranu Zelená vlna, ktorej cieľom bolo zlepšenie kvality života všetkých občanov Slovenska.
Byty do dražby
Časť majetku firmy je v súčasnosti v ponuke dražobnej spoločnosti. Ide najmä o skladové, kancelárske a obchodné priestory na Agátovej ulici vrátane reštaurácie.
Súčasťou plánovanej dražby sú aj dva byty, ktoré sú podľa priloženého listu vlastníctva napísané priamo na Dvořáka. Byty klientov, ktorí už za ne zaplatili, sa podľa firmy nedražia.
„Doteraz nebol týmto postihnutý ani jeden náš klient a my podnikneme všetky kroky, aby postihnutý ani nikto z klientov nebol.“