BRATISLAVA. Po cyklistickom štadióne v bratislavskom Novom Meste ostala len jama. Zbúrali ho v roku 2010 pre rekonštrukciu Zimného štadióna Ondreja Nepelu.
Voľná plocha poslúžila najmä stavebníkom ako skladisko, počas majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji, ktoré sa konali v hlavnom meste na jar 2011, slúžila aj ako provizórne parkovisko.
Prázdna jama na Ulici odbojárov teraz môže ožiť. Park so stromami by najradšej v tejto lokalite videli Novomešťania, ktorí sa v stredu podvečer v Národnom tenisovom centre zúčastnili na verejnej diskusii k budúcnosti tejto lokality.
Pozemok patrí mestu, je opustený
Priestor ako je Sad Janka Kráľa v Petržalke či Medická záhrada v Starom Meste, športové prvky, preliezky pre deti, horolezecká stena i petangové ihrisko. To všetko si vedia obyvatelia Nového Mesta predstaviť na mieste, kde stál Národný cyklistický štadión Vlastimila Ružičku. V súčasnosti patria pozemky hlavnému mestu.
„Mesto nemá presný názor na to, čo tam chce mať,“ uviedla počas stredajšej diskusie námestníčka bratislavského primátora Viera Kimerlingová.
Pripomenula, že sa v lokalite napríklad rátalo aj s výstavbou bytového domu, hovorilo sa aj o podzemnom parkovaní, ale aj o športových plochách. „Poslanci mesta sa rozhodli, že by to zatiaľ predávať nechceli,“ dodala.
S veľkým parkoviskom sa nepočíta
Na úrovni mesta vznikla poslanecká komisia, ktorej úlohou je pripraviť pre zastupiteľstvo návrh, ako sa bude riešiť budúcnosť pozemku, na ktorom stál cyklistický štadión.
„Čakáme na vaše námety, podnety, čo by ste tam chceli,“ povedala primátorova námestníčka a zároveň predsedníčka tejto komisie Kimerlingová. To, že sa s budovaním parkovacích miest či podzemným parkovaním vo veľkom v lokalite nepočíta, potvrdil i Peter Bánovec z kancelárie hlavného dopravného inžiniera v Bratislave.
„Určite ani my nechceme hovoriť o nejakom veľkokapacitnom parkovisku,“ uviedol Bánovec s tým, že to do danej lokality ani nepatrí. Priestor je na podzemné parkovanie nevhodný i podľa inžiniersko-geologického prieskumu, ktorý ukázal, že je na mieste vysoká spodná voda, a teda výstavba garáží by bola drahá, lokalita by tiež také dopravné zaťaženie zrejme nezvládla.
Od obyvateľov Nového Mesta najčastejšie počas diskusie zaznievali návrhy, aby sa jama pokrytá burinou zmenila na park so stromami a relaxačno-športovú zónu. Novomešťania sa prihovárali za starších občanov, mamičky s deťmi, psičkárov, imobilných obyvateľov i neďaleko sídliacich škôlkarov, ktorým by mohla lokalita slúžiť.
„Najlepšie športovisko pre občanov je voľná zelená trávnatá plocha, ktorá sa dá využiť na akékoľvek účely,“ uviedol Igor Moška zo Slovenského tenisového zväzu, podľa ktorého by sa vzniknuté športoviská mali poprepájať pešou zónou. „Nechceme tu žiadne parkovanie a autá, do toho neveľkého priestoru by sa nemali dostať,“ uviedla jedna z obyvateliek Tehelnej ulice.
Riaditeľ Základnej školy na Kalinčiakovej Dušan Noga by ako možnosť popri zeleni nevylúčil ani parkovacie miesta a športoviská. Na verejnej diskusii prišli ľudia i s nápadmi, či by v lokalite nemohol vyrásť dokonca akvapark.
„Nechcem nič vylučovať, ale neviem si to dosť dobre predstaviť a myslím si, že by sme tým dosť naštvali okolitých obyvateľov, pretože by sme sem pritiahli veľmi intenzívne dopravu,“ zareagoval na takýto návrh starosta Nového Mesta Rudolf Kusý.
Mala by vzniknúť štúdia
Počas diskusie vystúpil i Bohumil Kováč z Ústavu urbanizmu a územného plánovania Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity. Podľa neho kedysi komplex letného kúpaliska, zimného štadióna, cyklistickej dráhy a tenisových kurtov z dielne architekta Kamila Grossa tvoril športovo-rekreačný komplex, ktorý mal „hlavu a pätu“.
Tehelné pole bol podľa neho pojem, ktorý poznali i v Prahe či Viedni. „Tá jama vznikla úplne zbytočne pri výstavbe zimného štadióna, pretože tie autá mohli ozaj parkovať aj na tej tráve,“ myslí si architekt Kováč.
Ako uviedol starosta Nového Mesta Rudolf Kusý, podnety od obyvateľov z diskusie spracujú a všetky dostane komisia, ktorá má priniesť na mestské zastupiteľstvo návrh, čo s plochou na Ulici odbojárov.
„Rozhodne nechceme, aby tu zostala táto diera a rozhodne nechceme, aby tu bola výstavba,“ uviedol Kusý. Starosta si je istý, že členovia komisie si osvoja názory ľudí. Po tom, čo sa materiál dostane do mestského zastupiteľstva, by mohla byť vypracovaná konkrétna štúdia.
„Prvým krokom štúdie určite bude to, že sa tu opäť stretneme a túto diskusiu posunieme ďalej,“ uzavrel novomestský starosta.