BRATISLAVA. Kúsok starodávnej Bratislavy sa vrátil do centra hlavného mesta v podobe prešporského koloniálu - Obchodu v múzeu. Dnes ho slávnostne otvorili v priestoroch mesta, na Bielej ulici číslo 6.
"Je to vyvrcholenie dlhoročnej snahy preniesť časť expozície z Múzea obchodu v Podunajských Biskupiciach do oblasti pešej zóny a spojiť to so živým obchodom, ale s iným tovarom, ako majú obchodné centrá. Najbližšie podobné múzeum existuje vyše sto rokov v Budapešti, naše už má 30 rokov a sme radi, že sa nám podobnú expozíciu s obchodom podarilo zriadiť aj v Českom Krumlove," povedal na otvorení riaditeľ Múzea obchodu Marcel Juck.
Návštevník predajne sa ihneď ocitne v atmosfére na začiatku 20. storočia.
Do nej ho zavedú dobové fotografie, reklamné smaltové pútače, plagáty i rôzne exponáty.
Sú nimi vínové a iné fľaše, produkty tabakovej a ďalších bratislavských tovární, obaly na tovar z lekární či na šperky bratislavských zlatníkov. Tiež poháre na zmrzlinu, plechová forma na výrobu nanukov, zásobníky na petrolej, ocot alebo horčicu, rezacie stroje, železná forma na pečenie oplátok, elektrický mlynček na kávu a všeličo iné, čo sa voľakedy používalo v domácnosti.
Okrem dobového sortimentu bývalé obchody verne pripomína takmer 20 pokladníc, niektoré sú z konca 19. storočia. Ešte starší je napríklad prvý korešpondenčný lístok na svete, vydaný v Rakúsko Uhorsku v roku 1869. Nielen starí Prešporáci môžu na pohľadniciach svojho mesta porovnať minulosť so súčasnosťou.
"Ide o unikátne spojenie stálej expozície Múzea obchodu a skutočnej predajne so slovenskými špecialitami a darčekovými predmetmi. Máme tu výrobky od overených farmárov, ľudových umeleckých výrobcov aj mladých dizajnérov. Je tu viac druhov ovčích syrov, rôzne mäsové výrobky, koreniny, paprika mletá na klasickom mlyne, samozrejme pravé Bratislavské rožky a pajgle, devínsky ríbezlák a iné druhy vína," vymenovala časť súčasného predajného sortimentu Jela Ševecová. Spoločne s Tiborom Bogdanom si splnili svoj sen a majú Obchod v múzeu.