Chránené pracovisko zamestnalo troch hendikepovaných.
BRATISLAVA. Pracoval v stavebníctve, inštaloval vodu, kúrenie či plyn, úraz mu však zmenil život. Skončil na vozíčku a nevedel si nájsť prácu.
Mladý Bratislavčan teraz začína odznova ako čašník na vozíčku v obchodnej pasáži Luxor na Grösslingovej ulici. Šancu dostal v kaviarni, ktorú tento týždeň pokrstili ako chránené pracovisko.
„Najskôr som si to nevedel predstaviť,“ priznáva 28-ročný čašník Robo. „Tácku mám na kolenách, zručnosť jazdenia sa zlepšuje.“
Na podnose pomedzi stoly v bezbariérovej kaviarni rozváža kávy, džúsy a koláče, zbiera skúsenosti, prvé reakcie aj tringelty. „Niektorí sa potešia, keď ma vidia obsluhovať, niektorí len pozerajú spoza okien a nevedia, čo sa tu deje.“
Robiť rôzne druh káv či miešané drinky sa Robo len učí, pomáha mu pracovný asistent.
Prácu našli traja
Zmeny
Dielne
zmeny sa týkajú nových chránených dielní;
novela platí od mája 2013;
zrušil sa príspevok na obnovu majetku dielne na prípravu pracovného uplatnenia pre ZŤP;
automaticky sa už neposkytujú príspevky na zriadenie chránenej dielne.
Asistent pomáha aj ďalším dvom vozičkárom, ktorí našli prácu v Café Luxor. „Zamestnali sme troch ľudí na vozíčku, okrem čašníka aj ekonómku a marketingového pracovníka,“ hovorí autor projektu Juraj Valčák, ktorý kaviareň v pasáži prevádzkuje od apríla minulého roka. Na chránené pracovisko ju zmenil až nedávno. „Chceli sme využiť, že je to bezbariérový priestor.“
Valčák vraví, že najdlhšie obsadzovali pozíciu čašníka. „Hľadali sme niekoho spoľahlivého. Hoci nemá prax, dôležité je u čašníka to ľudské.“
Dlho podľa Valčáka trvalo aj zriadenie dielne. Dúfa, že všetko stihli, kým ešte platili staré pravidlá. „Projekt máme na dva roky, 70 percent mzdových nákladov nám prepláca úrad práce, čo je super pomoc.“
Novela zákona o službách zamestnanosti od ministerstva práce totiž obmedzila príspevky na vytváranie nových miest pre hendikepovaných. Platí od mája.
Inšpirácia v Prešove
Nielen obsluha na vozíčku, ale aj nápojový lístok v Braillovom písme, koláče pre celiatikov, zľavy pre dôchodcov a osobných asistentov či sladenie kávy stéviou. Café Luxor sa chce stať miestom pre všetkých. Pri zakladaní sa inšpirovali podobnou prevádzkou v Prešove.
V Bratislave bola doteraz len jedna chránená dielňa ako kaviareň. Radnička v Starej radnici zamestnáva ľudí s mentálnym postihnutím.
Prečítaj si aj o netradičnej chránenej dielni, ktorá vznikla v Petržalke - tu
FOTO - TASR
Čašníkovi Robovi pomáha aj pracovný asistent.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Chránené pracovisko - Café Luxor krstila obyvateľa Grösslingovej, herečka Petra Polnišová
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Café Luxor je bezbariérová.
FOTO - SITA