
Juraj a Tamara Závodní a ich „vlnovka“ – čiže polička na časopisy. FOTO SME – PETER PILZ
Alebo fotografie rodinného domu na Údolnej ulici, kde práve dokončujú interiéry.
Projektovali ste viaceré bytové domy. Nezdá sa vám, že aj tie nové sú si typologicky podobné?
Jozef: ,,V Bratislave je trend robiť komerčne dostupné, lacné, priestorovo čo najúspornejšie byty. Veľa záleží od investora, potom od šikovnosti architekta, či dokáže z minima vyťažiť maximum. Je to nevďačná úloha, lebo bez peňazí sa nedá urobiť nič, čo by sa vymykalo štandardu. Keď projektujem dom, snažím sa ho naprojektovať tak, aby doň ľudia už nemohli zasahovať dodatočnou činnosťou - pristavovaním, presklievaním balkónov a podobne. To všetko sú výrazové prostriedky, ktoré vzhľad domu ovplyvňujú. Za posledných desať rokov sa v Bratislave nepostavilo málo obytných domov a podľa mňa je každý iný.“
Niektoré kiksy, žiaľ, prežívajú pridlho. Patrí moderná architektúra do Starého Mesta?
Tamara: ,,Kedysi sa vedľa gotických domov stavali renesančné a ľuďom sa tiež zdalo, že tam nepatria. Rôzne štýly sú vedľa seba a je to dobré. Práve architektúra je oblasť, ktorej hodnoty sa ukážu až časom. Nová architektúra je kvalitná i nekvalitná, ale vznikať musí. Bratislava ako mesto v prvom rade má mať odborníkmi vypracovanú koncepciu stavebného rozvoja. Koncepciu, ktorá by musela byť architektmi zohľadňovaná. Všetky zásahy laikov zvonka by potom boli irelevantné.“
Jozef: ,,Naši ľudia sú v oblasti architektúry nevzdelaní, bez prehľadu, bez erudovaného názoru. Preto ma 99% kritík zo strany laikov nezaujíma, zaujíma ma názor odborníka.“
Môžu niečo zlepšiť podujatia ako Architektúra znútra, na ktorom mala verejnosť možnosť vidieť nové stavby v sprievode odborníkov?
Jozef: ,,V podstate veľmi málo. Podujatie je síce určené širokej verejnosti, no zúčastňujú sa ho ľudia, ktorí majú s architektúrou čosi spoločné: samotní architekti, kritici, študenti. Je to i vinou nedostatočnej propagácie takýchto akcií a architektúry vôbec.“
MILADA ČECHOVÁ