BRATISLAVA. Nízke prelety práškovacieho lietadla nad domami bratislavskej Karlovej Vsi neznamenajú ohrozenie ľudí. Aspoň to tvrdí firma, ktorá v meste strieka komáre.
Domáci to vidia inak a tvrdia, že ich lietadlo pokropilo aj napriek tomu, že mesto sľúbilo obytné zóny vynechať.
Nálety nad karlovkou
Janu Kováčovú z Karlovej Vsi zobudil hukot motora. „To neboli prelety, to boli nálety. Môžem potvrdiť, že poprašok padal aj ponad domy.“ Hnevá ju, že mesto na postreky vopred neupozornilo.
Ľubomír Kováčik z firmy Aero Slovakia, ktorá lety zabezpečovala, tvrdí, že piloti vedia klapkami určiť, kam roztok so škodlivým cypermetrínom padne a počítajú aj s vetrom. Aj preto lietajú desať až tridsať metrov nad zemou. „Ten pilot to robí celý život. Vie to včas vypnúť.“
Letecký postrek je podľa riaditeľa leteckej meteorologickej služby SHMÚ Jozefa Minďaša možný, len ak vietor nefúka rýchlejšie ako štyri metre za sekundu, teda zhruba 14 kilometrov za hodinu. Kováčik tvrdí, že jeho zamestnanci to dodržiavajú.
na Bratislavu robili nálety, cieľom postrekov je najmä okolie Dunaja.
Pozrite si fotogalériu >>
Repelent škodí viac
Ochranári hovoria, že účinná látka v postrekoch môže spôsobiť rakovinu alebo hormonálne problémy.
„Toho prípravku sú len dva decilitre na hektár. Ak si niekto vystrieka repelentom byt, to je oveľa vyššia koncentrácia a aj nebezpečenstvo,“ tvrdí Kováčik.
„Cypermetrín môže spôsobiť rôzne problémy, no treba dodať, že by sme sa v ňom museli denne kúpať a užívať tisícnásobnú dávku,“ vraví Zdeno Jaško z firmy ChemixD, ktorá postreky dodáva. Pripomína, že roztok schválila Európska únia.
Postrekovať sa podľa potreby možno bude ešte v júni. Rozsiahle postreky robili naposledy v roku 2010.
Proti postrekom sa postavila mestská časť Rača, starosta Peter Pilinský (Strana zelených) vyhlásil, že na ne mestu neprispejú. „Spontánne sa nám ozvali desiatky občanov nielen z Rače, ktorí postoj ocenili.“