BRATISLAVA. Už tento víkend si môžu nielen Bratislavčania prísť bezplatne pozrieť európsku výstavu o vesmíre European Space Expo. Táto putovná výstava bude v hlavnom meste na námestí pri obchodnom centre Eurovea od soboty (18. 5.) do štvrtka 23. mája. Záujemcovia ju môžu navštíviť každý deň v čase od 10.00 h do 21.00 h.
Návštevníci výstavy majú možnosť vidieť a vyskúšať si širokú škálu priekopníckych technológií a služieb, ktoré im ponúka vesmír, povedal na dnešnej tlačovej konferencii vo výstavnom stane vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek.
Aj keď sa vesmír podľa neho môže zdať vzdialený, jeho prínos môžeme vidieť v každodennom živote. Snímky z vesmíru sú bežne používané v oblastiach, akými sú predpoveď počasia, poľnohospodárstvo, územné plánovanie či monitorovanie povodní alebo lesných požiarov, dodal Chrenek.
Lístok na Noc múzeí v Bratislave bude platiť aj na MHD, prečítajte si viac.
EÚ investuje do výskumu vesmíru a pozorovania Zeme prostredníctvom dvoch kľúčových programov prvým je Galileo, druhým Copernicus. Galileo približuje Európu k vlastnému navigačnému systému, čím môže mať prínos nielen pre ekonomiku, ale aj pre každodenný život.
Nová konštelácia družíc má priniesť napríklad presnejšiu automobilovú navigáciu, účinnejšie riadenie cestnej premávky, lepšie pátracie a záchranné služby, bezpečnejšie bankové transakcie, ako aj spoľahlivejšie zásobovanie elektrickou energiou. Program Galileo by mohol európskemu hospodárstvu priniesť za prvých 20 rokov fungovania až 90 miliárd eur.
Aplikačný systém Galileo bude mať 30 satelitov a jeden z nich bude mať meno po slovenskom žiakovi Samuelovi Petríkovi, ktorý vyhral súťaž v maľovaní na túto tému. Takže na obežnej dráhe bude krúžiť aj satelit Samuel a bude to akoby slovenský satelit, uviedol vedúci Zastúpenia EK. Samuel z Partizánskeho sa dnes večer o 18.00 h spolu s podpredsedom EK Marošom Šefčovičom či ministrom školstva Dušanom Čaplovičom (Smer-SD) zúčastní na oficiálnom otvorení výstavy.
Podľa Ľubomíra Andrassyho, vedúceho kancelárie bratislavského primátora, sa Bratislava stáva na niekoľko dní symbolickým centrom európskeho vesmírneho programu. Je to projekt, ktorý má obyvateľom EÚ priblížiť na čo idú niekoľkomiliardové investície do vesmírneho programu.
Má ukázať, že tieto finančné prostriedky nie sú vynaložené len tak bezhlavo, ale že majú svoj zmysel, povedal Andrassy. Putovnú výstavu, ktorá odštartovala v júni 2012 v Kodani, do Bratislavy priniesla EK v spolupráci s hlavným mestom. Podľa Andrassyho o ňu veľký záujem prejavili aj školy.
Na vesmírne aktivity plánuje EÚ v rokoch 2014 až 2020 vyčleniť 11 miliárd eur, čo je dvakrát viac ako v súčasnom období.