BRATISLAVA. Most SNP v Bratislave by si zaslúžil označenie pamätnou tabuľou s informáciami o stavbe, jeho parametroch i o Slovenskom národnom povstaní.
Myslia si to bratislavský mestský poslanec Martin Borguľa i kandidátka na predsedníčku Bratislavského samosprávneho kraja a europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová. Pamätná tabuľa podľa nich na Moste SNP chýba.
V slovenčine aj angličtine
Obaja poslanci preto v interpelácii bratislavskému primátorovi Milanovi Ftáčnikovi navrhujú, aby bola pamätná tabuľa v slovenskom aj anglickom jazyku osadená pri prvom výročí premenovania Mosta SNP.
Ako agentúre SITA povedal riaditeľ kancelárie primátora Ľubomír Andrassy, mesto myšlienku neodmieta, osadenie pamätnej tabule je však otázkou peňazí.
Most spájajúci centrum Bratislavy s Petržalkou premenovali z Nového mosta na Most SNP vlani v auguste pri príležitosti osláv 68. výročia Slovenského národného povstania. Podľa Borguľu je dnes most označený len hrdzavou tabuľou, z ktorej sa návštevníci nedozvedia ani technické parametre mosta ani informácie o historickej udalosti, po ktorej je pomenovaný.
Investície už pri premenovaní
Podľa Andrassyho do premenovania a vyčistenia Mosta SNP vlani mesto investovalo nemalé peniaze, myšlienku označenia pamätnou tabuľou však nezavrhujú. Ako dodal, ak budú vedieť autori interpelácie pomôcť financovať pamätnú tabuľu, mesto im bude vychádzať v ústrety. Poslanci Martin Borguľa a Monika Flašíková-Beňová vo svoje interpelácii zdôrazňujú, že sú pripravení finančne podporiť tento zámer i zúčastniť sa na organizácii grafických a obsahových príprav tabule.
Ako uvádzajú poslanci Borguľa a Flašíková-Beňová vo svojej interpelácii, o premenovanie mosta sa významnou mierou zaslúžili aj členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, ktorí spolu s tisíckami Slovákov podpísali petíciu za opätovné zavedenie pôvodného názvu.
Most bol zároveň v roku 2011 na Slovensku vyhlásený za stavbu storočia v kategórii mostné stavby a od roku 1972, keď bol postavený, mu patrí aj svetové prvenstvo v kategórii závesných mostov s jedným pylónom a s jednou závesnou rovinou. O historickej udalosti, podľa ktorej je most pomenovaný, ani o jeho technických parametroch však nie je na moste ani zmienka, vysvetľujú poslanci v interpelácii. Podľa Andrassyho mesto pripravuje aj projekt, ako skultúrniť priestor pod Mostom SNP, prípadné osadenie pamätnej tabule by mohlo byť jeho súčasťou.
Most SNP začali stavať 6. decembra 1967, dostavaný a spustený do prevádzky bol 26. augusta 1972 s názvom Most Slovenského národného povstania. Tento názov mal až do roku 1993 a nasledujúcich takmer dvadsať rokov niesol názov Nový most. Pri oslavách 67. výročia SNP starostka Starého Mesta Tatiana Rosová prisľúbila, že sa pokúsi mostu vrátiť pôvodný názov k 70. výročiu Slovenského národného povstania.
Podarilo sa jej to skôr, po tom, čo mestskí poslanci vlani na marcovom zasadnutí schválili premenovanie Nového mosta na Most SNP. Slávnostne ho premenovali 28. augusta 2012, názov Most SNP oficiálne nesie od 29. augusta.