Poslednú historickú loď na Slovensku chcú premeniť na Lodné múzeum. Termín otvorenia zatiaľ nie je.
BRATISLAVA. Prežila bombardovanie, potopenie, prestavbu a aj roky, keď v nej bol len sklad náhradných dielov. Dnes tam plánujú Lodné múzeum.
Kotví v severnom bazéne bratislavského Zimného prístavu, nápis Šturec sa ešte dá prečítať.
Dnešná historická loď Šturec niesla pôvodne meno Štúr, postavili ju v roku 1937 s ďalšími loďami tohto typu – Vajanský a Mojzes. Pri krste Štúra stál v komárňanských lodeniciach vtedajší predseda vlády prvej československej republiky Milan Hodža i prvý slovenský námorný kapitán Július Thurzo.
V apríli tohto roku sa aktivistom po dlhoročnej snahe podarilo, aby vlečný remorkér Šturec prešiel zo štátneho Slovenského vodohospodárskeho podniku pod správu Múzea dopravy v Bratislave, ktoré je súčasťou Slovenského technického múzea. Kedy múzeum loď sprístupní, je zatiaľ nejasné.
Počas tohtoročnej akcie Noc múzeí a galérií však pozýva na večernú jazdu parným rušňom Albatros. Prvá jazda štartuje o 18.30. Na koľajach múzea bude pritom fungovať aj historický reštauračný vozeň.
Pamiatka a šrotovacia mánia
História lode
- 1937 – spustenie na hladinu Dunaja ako vlečná tanková motorová loď, vtedy niesla názov Štúr;
- 1944 – počas bombardovania bratislavskej rafinérie Apollo dostala zásah, po ktorom sa potopila;
- 1951 – 1952 – rekonšrukcia v Slovenských lodeniciach v Komárne, prestavaná na motorový remorkér ;
- 2012 – vyhlásenie za národnú kultúrnu pamiatku;
- 2013 – záchrana poslednej historickej lode a plán jej premeny na Lodné múzeum.
Loď vyrobenú v roku 1937 využívali vodohospodári ako sklad náhradných dielov v nezmenenom historickom stave, hovorí Peter Maráky, riaditeľ Múzea dopravy STM v Bratislave. Práve to ju zachránilo pred zošrotovaním. Dodáva, že ide o naozaj poslednú historickú loď na Slovensku, v ktorej môže vzniknúť Lodné múzeum.
„Všetky dosiaľ vyradené a z dnešného hľadiska historické lode, vrátane cenných parníkov, žiaľ, padli za obeť šrotovacej mánii v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch.“
S plánom na múzeum vyhlásili vlani remorkér za národnú kultúrnu pamiatku. Kedy začne múzeum fungovať, nevedia. Historický Šturec totiž potrebuje opravu.
Najskôr ho podľa Marákyho vytiahnu na lodný výťah, urobia údržbu a konzerváciu a začnú s úpravou všetkých lodných priestorov, zariadení a nadstavby strojovne tak, aby mohli loď vystavovať. „Je to ešte veľmi dlhá cesta, ktorej úspešnosť bude závisieť nielen od iniciatív, ale aj od peňazí.“
Za vojny potopili Štúra
Zaujímavé dejiny má aj samotný Šturec, pôvodne zvaný Štúr, ktorý na Dunaj spustili ako tankovú motorovú loď. Počas druhej svetovej vojny ju v júni 1944 zasiahli a potopili počas bombardovania rafinérie Apollo.
Z Dunaja ju vytiahli až po vojne a neskôr zrekonštruovali ako vlečný remorkér. Vtedy loď zmenila aj meno.
Pohľad z lode.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Na lodi Šturec.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Nápis Šturec je jasný.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Šturec kedysi na vode
Dnešný stav lode Šturec a krásne detaily historickej lode
FOTO – Réka Szabó, Juraj Bohunský