Mesto má posudok, že stromy v parku sa až na jeden presadiť nedajú. Odborník nesúhlasí.
BRATISLAVA. Kým stromy neprekážajú výstavbe, ich zdravotný stav nikoho nezaujíma. Kontroly sa v hlavnom meste zväčša rozbehnú, až keď stoja na mieste, kde sa má stavať.
Odbornú prehliadku preto teraz absolvovali stromy, ktoré majú padnúť na Kollárovom námestí. Idú tam stavať podzemné garáže. Pilčíci v Bratislave však majú mať práce viac.
V meste padajú desiatky stromov
Kollárovo námestie
Na Kollárovom námestí budú stavať podzemnú garáž.
Časť stromov má pre výstavbu padnúť, hoci pôvodný zámer hovoril o presádzaní.
Mesto s výrubom súhlasí, vec ešte posudzuje aj Staré Mesto.
Vyše šesťsto stromov chcú pre zlý stav vyrúbať na Predstaničnom námestí. O plánovanej rekonštrukcii Hlavnej stanice sa roky zatiaľ len hovorí.
Priamo pod vlakovou traťou pri stanici už vyrúbali po sťažnostiach majiteľov garáží 32 stromov. Boli staré a hnilé. Hnijúce stromy nedávno vyťali aj počas rekonštrukcie Zlatých pieskov.
Najaktuálnejšie je teraz Kollárovo námestie, kde chcú vyrúbať 65 stromov, iba jeden sľubujú presadiť. Ako jediný zostane na pôvodnom mieste vzácny platan.
„Odborníci navrhli pre tento strom upraviť vjazd do garáže,“ povedal hovorca magistrátu Stanislav Ščepán.
V parku sú ešte štyri platany, tie výstavba ohroziť nemá.
Odborník na starostlivosť o dreviny Tomáš Fraňo hovorí, že stav väčšiny stromov nie je vyhovujúci na presadenie a v zlom stave sú preto, že sa o ne nikto nestaral. Napriek tomu si myslí, že presadiť sa dá viac ako len jeden. „Zo všetkých ktorých sa presadenie týka, je na to vhodných asi 23.“
Magistrát s výrubom väčšiny stromov súhlasil, čaká sa na rozhodnutie Starého Mesta. Ani mestská časť však nemusí mať pri parku konečné slovo, o podzemných garážach ešte bude rozhodovať súd.
V utorok sa v parku na Kollárovom námestí pre výrub stromov konala obhliadka. Staré Mesto teraz aj na základe pripomienok účastníkov rozhodne, či stromy zotnú.
Aktivisti z iniciatívy „Bratislava otvorene“ žiadajú, aby bolo prerušené akékoľvek konanie, kým súd nerozhodne o žalobe na mesto. Podľa krajského prokurátora Dušana Mikuláša totiž podzemné parkovisko nie je v súlade s územným plánom mesta.
Posudok dal za pravdu investorovi
Zeleň v meste
Sad Janka Kráľa
2500 stromov,
staré stromy pravidelne kontrolujú, odstraňujú suché konáre,
kontrolu robí denne externá firma, na obhliadky chodia aj pracovníci mestskej časti Petržalka.
Horský Park
má rozlohu približne 23 hektárov, stromy presne spočítané pre veľké množstvo nie sú,
chránený areál so 4. stupňom ochrany,
o stromy sa starajú priebežne, naposledy ich ošetrovali na jar,
prioritne ošetrujú stromy pri cestách a chodníkoch.
Račianske mýto
569 stromov
veľkú kontrolu robili minulú jeseň, chorých bolo 46, vyťať chceli ďalších 31
zatiaľ nerúbali, až teraz získali súhlas majiteľov pozemkov
stromy kontrolujú priebežne
Investor, ktorý chce pod parkom na Kollárovom námestí postaviť garáže, mal stromy v parku iba presadiť. Požiadal však o výrub, s ktorým magistrát najskôr nesúhlasil.
Mesto si dalo vypracovať dva nezávislé posudky o stave 65 stromov. Po dlhom posudzovaní mesto tvrdí, že stromy sa presadiť nedajú, pretože by to prežil len jeden.
Odborník: Presadiť sa dali
Odborník na stromy Tomáš Fraňo však hovorí, že presádzanie by prežila tretina stromov. Predpokladá, že od presunu drevín sa ustúpilo aj preto, že výrub je lacnejší.
Pred takmer pätnástimi rokmi presádzali vzácny strom vistériu čínsku z Obchodnej ulice.
Investor nechcel strom zničiť, a tak ho presunuli do areálu základnej školy na Grösslingovej ulici. Strom dlho nežil a uschol. Fraňo však upozorňuje, že nie vždy to tak dopadne.
„Každý strom na svete sa dá presadiť, je to len otázka technickej náročnosti.“
O náhradnej výsadbe, ktorú robí investor za odstránené stromy, ešte nie je rozhodnuté. Miesto určuje mestská časť.
Presadenie pre strom musí byť čo najšetrnejšie, aby väčšinu koreňov spolu so stromom presadili bez porušenia.
Aktivisti sa obávajú, že nové stromy nebudú primeranou náhradou. Za dostatočné by považovali vysadenie asi dvesto veľkých listnatých stromov s obvodom kmeňa 26 až tridsať centimetrov.
Väčšie stromy však podľa nich nebudú môcť vysadiť aj pre nedostatok zeminy. Tvrdia, že by potom pravdepodobne uhynuli.
Garáž pod parkom má mať kapacitu asi tristo áut. Pôvodne mala byť pod celým parkom, mesto požiadalo investora, aby zaberala iba tretinu.
Dutiny hľadali nožom, ťukali na kôru
Znalci odhalili v dreve hnilobu, škodcov a huby. Stačil im na to nôž.
BRATISLAVA. Kontrola zdravotného stavu stromov na Kollárovom námestí prebehla bez použitia techniky. Magistrát vybral Gabrielu Juhásovú, ktorá tvrdí, že to má v oku a postrehne na strome aj nedostatky, ktoré si laik nevšimne.
Znalkyňa v odbore poľnohospodárstvo, odvetvie záhradníctvo, stromy hodnotila spolu s tromi pomocnými pracovníkmi. Odborníčka s vyše 40-ročnou praxou strávila pri šesťdesiatke stromov, ktoré má zasiahnuť výstavba podzemných garáží, jedno predpoludnie.
Nožom do kôry
Juhásová každý strom číselne obodovala, napríklad podľa predpokladanej životnosti a stupňa poškodenia. Skúmali stav konárov a kmeňa, hľadali aj škodcov a dutiny. Aby našla dutinu, preklepala strom kovovým nožom.
Pri chorom strome je zvuk iný, ako pri zdravej časti kmeňa. Na podobnom princípe fungujú aj drahé prístrojové merania, napríklad s tomografom, ktoré sú presnejšie.
Na niektorých miestach nožom odlúpli kôru, aby zistili, v akom stave je drevo pod ňou.
Takto odhalili aj stopy po škodcoch, ktorí si v dreve robia chodbičky. Viditeľné boli aj voľným okom. Predpokladali, že ich spravili larvy fúzača alebo motýľa.
Premerali aj veľkosť dutín. Jedna, ktorú spôsobila veľká huba v rane stromu, mala hĺbku až 25 centimetrov. Z rany ju vyrezali, ďalej ju budú skúmať. „V strome spôsobuje hnilobu,“ vysvetľuje Juhásová.
Huby a odhalené korene
Ďalší strom je zasa nesprávne zasadený. Spravili pod ním priveľkú misu na vodu, a to odhalilo korene. Kontrola ihličia odkryla, že parazitické huby napadli aj ihličnaté stromy.
Najvzácnejšie stromy v parku sú platany – je ich päť.
Odborníci určujú spoločenskú hodnotu stromov aj podľa obvodu kmeňa vo výške 130 centimetrov. Aj na základe toho pri výrube určia, koľko stromov musí investor vysadiť ako náhradu. Hodnota stromu slúži aj na vyčíslenie nákladov na jeho ošetrenie.
Platan s obvodom 153 centimetrov, ktorý ako jediný zostane na pôvodnom mieste, má spoločenskú hodnotu viac ako 1500 eur. Základnú hodnotu približne 1161 eur zvyšuje aj to že rastie v historickom jadre mesta. Odborníci navrhli, aby sa preň upravil vjazd do garáže.
Matej Dugovič
Prečítaj si stĺpček o zeleni - tu
Kollárovo námestie príde o stromy.
FOTO SME - MATEJ DUGOVIČ
Pod tretinou parku budú garáže.
FOTO SME - MATEJ DUGOVIČ
Obvod kmeňa merali vo výške 130 centimetrov.
FOTO SME - MATEJ DUGOVIČ
Dendrologička kontroluje stromy na Kollárovom námestí.
FOTO SME - MATEJ DUGOVIČ
V kôre boli chodbičky po škodcoch.
FOTO SME - MATEJ DUGOVIČ
FOTO SME - MATEJ DUGOVIČ
Stromy v parku sú v zlom stave.
FOTO SME - MATEJ DUGOVIČ
FOTO SME - MATEJ DUGOVIČ