BRATISLAVA. Vyšším územným celkom (VÚC) pribudla v tomto roku kompetencia rozhodovať o počte novootvorených prvých tried na stredných školách bez ohľadu na to, kto je ich zriaďovateľom.
To bol dôvod dnešného stretnutia zriaďovateľov stredných škôl v územnej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja, na ktorom účastníci hľadali spoločný postup pre finálne rozhodnutia v krajskom zastupiteľstve.
"Ambíciou bratislavskej župy je dosiahnuť čo najširší konsenzus, aby zriaďovatelia rôznych typov stredných škôl kraju dôverovali. Riešenie musí byť také, aby v konečnom dôsledku nepoškodilo študentov, ich rodičov a, samozrejme, ani učiteľov," uviedol predseda BSK Pavol Frešo.
Ako dodal, "populačná krivka pre budúcich prvákov na stredných školách je v súčasnosti na samom dne, no už do roku 2020 by sa mal počet záujemcov o stredoškolské štúdium zdvojnásobiť. Je dôležité, aby toto zložité obdobie v súčasnosti školy prežili a boli pripravené do budúcnosti."
BSK plánuje v školskom roku 2013/2014 otvoriť 151 tried na gymnáziách a stredných odborných školách pre 4694 žiakov. Na stredných odborných školách prevažuje záujem o odbory ekonomické, hotelierstvo, obchod a služby, pedagogické vedy, umenie a umelecko-remeselnú tvorbu.
Najmenší záujem je o odbory strojárstvo a ostatná kovospracúvacia výroba, spracovanie dreva, textil, odevníctvo a chemické odbory. Bratislavský kraj má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti 58 stredných škôl, z toho 37 stredných odborných škôl, dve jazykové školy, 14 gymnázií, dve konzervatóriá a tri spojené školy. V školskom roku 2012/13 na nich študuje 19.567 žiakov.