Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Obyvatelia Pezinka a ich samospráva majú právo hovoriť do toho, čo sa postaví na území ich mesta. Zvlášť, ak ide o skládku odpadov, ktorá môže podľa nich zhoršiť životné prostredie a ohroziť ich zdravie.
Pezinčania takto čítajú utorkový verdikt Najvyššieho súdu. Desiatky z nich ho privítali potleskom.
Zrušil povolenie pre skládku, ktoré v roku 2008 vydala Slovenská inšpekcia životného prostredia.
„Pretože nebol dodržaný procesný postup, ktorý by vo verejnosti vyvolal oprávnené očakávanie, že je naplnená jej možnosť zapojiť sa do konania a vzniesť svoje podnety, napadnuté rozhodnutie treba zrušiť,“ vyhlásil sudca Miroslav Gavalec.
Mesto a ľudí vylúčili
Fakty
O čo ide
- neďaleko Pezinka sa od roku 1964 zaváža stará skládka,
- dnes je plná a podnikateľ Ján Man sa vedľa snaží sprevádzkovať novú skládku,
- Pezinčania sú proti, úrady ich nevypočuli a skládku povolili,
- Najvyšší súd nariadil zapojiť do procesu aj Pezinčanov.
Krajský stavebný úrad v Bratislave vydal pre skládku územné rozhodnutie, hoci ju mesto zakázalo vo svojom územnom pláne. Mesto Pezinok aj obyvateľov pritom vylúčil z konania.
Na čele úradu stál nominant Smeru Ján Man mladší, ktorý pozemky pod skládkou zároveň vlastní.
Na základe tohto rozhodnutia bratislavský inšpektorát životného prostredia vydal pre skládku stavebné povolenie, no územné rozhodnutie utajil ako obchodné tajomstvo a Pezinčania sa tak k nemu nemohli vyjadriť.
Protesty im nepomohli a skládku v druhom stupni odobrilo aj ústredie inšpekcie.
Právnik inšpekcie Ľubomír Fogaš, známy z SDĽ, v utorok argumentoval tým, že územné rozhodnutie v druhom stupni zverejnili na úradnej tabuli a obyvatelia sa k nemu mohli vyjadriť.
„Ja som v tom konaní bola a viem, ako k nám pristupovali, ako nám utajovali rozhodnutia, nebrali do úvahy naše námietky a ani žiadna výzva na vyjadrenie verejnosti zverejnená nebola,“ oponovala právnička Pezinčanov Zuzana Čaputová.
Pomohol Luxemburg
Prístup inšpekcie nebol v poriadku ani podľa sudcu Gavalca a rozhodnutie preto zrušil prvýkrát už v roku 2009. Manovci však medzitým skládku postavili a išli na Ústavný súd s tým, že sú porušené ich vlastnícke práva.
Vyhoveli im, no Gavalec mal pochybnosti, či nález nie je v rozpore s európskou legislatívou, a tak sa obrátil na Európsky súdny dvor.
Ten v januári skonštatoval, že naše úrady nemohli rozhodnutia tajiť. Gavalcovi tak umožnil povolenie pre skládku zrušiť opäť a inšpekcii nariadiť, aby vylúčenie verejnosti napravila.
„Budeme sa musieť rozhodnúť medzi dvoma alternatívami, buď odstrániť tento nedostatok, alebo sa prípadne rozhodnúť pre radikálnejší rez a zrušiť aj to prvostupňové rozhodnutie,“ reagoval na rozsudok Fogaš.
Nové posudzovanie skládky inšpekciou zaberie zrejme mesiace. Man sa chce vyjadriť až po preštudovaní rozhodnutia. Potvrdil však, že sprevádzkovanie skládky je pre neho prioritou.