SME

Noc literatúry sa bude točiť okolo Palisád

Slovenskí herci budú v stredu čítať ukážky z diel európskej literatúry na deviatich rôznych miestach - na cintoríne, v múzeu polície, vo výklade či v sklade.

Navštíviť Noc literatúry znamená navštíviť zaujímavé miesta,kde známe osobnosti čítajú uryvky z kníh európskych autorov.Navštíviť Noc literatúry znamená navštíviť zaujímavé miesta,kde známe osobnosti čítajú uryvky z kníh európskych autorov. (Zdroj: FOTO - ĆESKÉ CENTRUM)

Slovenskí herci budú čítať v stredu ukážky z diel európskej literatúry na deviatich rôznych miestach - na cintoríne, v múzeu polície, vo výklade či v sklade.

STARÉ MESTO. V stredu po roku odštartuje maratón Noc literatúry. Piaty ročník podujatia predstaví diela deviatich európskych autorov na rôzych miestach v Starom Meste. Noc literatúry odštartuje o 18:00.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Noc literatúry Bratislava sa tento rok koná v okolí Palisád. Deviati slovenskí herci budú čítať ukážky z deviatich diel európskej literatúry na deviatich rôznych miestach. Čítať budú napríklad na cintoríne, v múzeu polície, vo výklade či v sklade. Herci budú čítať úryvky v pravidelných intervaloch a návštevníci budú putovať medzi jednotlivými miestami. Čítanie úryvku potrvá 15 minút a 15 minút majú potom návštevníci na presun na ďalšie miesto.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasťou podujatia je súťaž o knihy. Na každom vami navštívenom mieste čítania opečiatkujte príslušné miesto na mape. Ak sa vám podarí obísť deväť miest a na vašej poslednej zastávke vhodíte podpísaný kupón do pripravenej schránky, budete zaradení do žrebovania o výnimočné knižné tituly Vydavateľstva Slovart.

V rovnakom termíne odštartuje Noc literatúry v Trnave, Trenčíne, Žiline, Košiciach, v niekoľkých menších mestách na východe Slovenska i v metropolách v celej Európe. Noc literatúry organizuje České centrum v Bratislave.

Čo - kto - kde

Na podujatie, ktoré organizuje České centrum pozývajú kultúrne inštitúty jednotlivých krajín.

Veľká Británia

Úryvok: Zadie Smith: NW.
Severozápadná časť Londýna. Malý Babylon. Všetky farby pleti, všetky možné vyznania. Tu sa odvíja príbeh štyroch ľudí, dvoch párov. Niekto má deti, stálu prácu, slušný plat a malé auto. Niekto horšiu prácu, žiadne deti, žiadny byt. Spokojný nie je nikto. O 17.30 h. vás srdečne pozývame na krst slovenského prekladu NW.

SkryťVypnúť reklamu

Číta: Helena Krajčiová

Sklad kníhkupectva Artforum, Kozia 20
Artforum sídli od roku 1992 v budove na rohu ulíc Panenská a Kozia v priestoroch bývalého mäsiarstva. V suteréne bol v minulosti sklad uhlia a byt kuriča. Teraz sú tam kancelárie Artfora, servisné stredisko a sklad kníh.

Bulharsko

Úryvok: Nadežda Zacharieva: Popol z vášne

Populárna bulharská poetka a spisovateľka je autorkou množstva zbierok básní a dvoch autobiografických románov o svojom manželstve so známym bulharským básnikom D. Damjanovom. Jej celoživotnou témou sú výlučne vzťahy medzi mužmi a ženami. Písanie je pre ňu autoterapia.

číta: Laco Kerata;

Cintorín pri Kozej bráne, Šulekova
Evanjelický cintorín pri Kozej bráne bol založený v r. 1783 a nachádza sa uprostred evanjelickej štvrte, ktorú ohraničuje Župné námestie, Suché mýto, Palisády, Kozia a Šulekova ulica.

SkryťVypnúť reklamu

Francúzsko

Úryvok: Irène Némirovsky: Francúzska suita

Píše sa rok 1940, Francúzsko horí a nebezpečenstvo číha všade. Parížania hromadne a bezhlavo utekajú. Stáročiami nadobudnuté hodnoty opadávajú ako zbytočné ozdoby a na povrch vyplávala prázdna a bezcitná duša. Irène Némirovsky opisuje len to, čo skutočne zažila. V roku 2004, prvýkrát posmrtne, román získal literárnu cenu Prix Renaudot.

číta: Richard Stanke

Next Apache, Panenská 28
Panenská 28 je súčasťou historickej zástavby patriacej slovenskej evanjelickej cirkvi. Dom bol postavený vedľa prvého dreveného kostolíka v 16. storočí a bol miestom stretnutí evanjelikov ako Ľudovít Štúr. Next Apache bol otvorený v roku 2005 ako prvý obchod s knihami v anglickom jazyku, jeho súčasťou je aj kaviareň.

Česko

Úryvok: Sylva Fischerová: Evropa je jako židle Thonet, Amerika je pravý úhel

Česká poetka prichádza s kombinovaným útvarom, ktorého prvotnou inšpiráciou bola cesta do Ameriky. Verše v češtine aj angličtine, dialógy, úryvky z kroník prvých amerických osadníkov, popis českej dedinky či návštevy MOMA. Všetko dokopy drží príbeh o konci jedného milostného vzťahu, do ktorého odrazu vstúpi smrť...

číta: Ela Lehotská

Komplot, Panenská 30
Dom bol postavený v roku 1937 vo funkcionalistickom slohu na základe objednávky maďarsko-nemeckej evanjelickej cirkvi. V obchodných priestoroch na prízemí pôvodne sídlil Súkromný krajčírsky salón MARKO - sceľovanie a oprava odevov. Od roku 2010 tu sídli reklamná agentúra Komplot Advertising s.r.o. Časť priestorov využíva aj spriaznený Kompot.sk, výrobca trvanlivých tričiek, ktoré idú ako teplé rožky.

Rakúsko

Úryvok: Elfriede Jelinek: Zimná cesta

Textúra i atmosféra diela vychádza z rovnomenného piesňového cyklu Franza Schuberta. Intímna spoveď, vnútorná púť po spoločenských traumách a existenciálnej bolesti človeka. Od Metternicha k rakúskej súčasnosti, k šifrovaným citáciám prípadov dobre známych aj z médií na Slovensku.

Rakúske kultúrne fórum, Hodžovo námestie 1/A
V máji 2012 sa Rakúske veľvyslanectvo presťahovalo do nových priestorov v budove Astoria Palace. Polyfunkčnú budovu postavenú v roku 2008 ocenil časopis Construction and Investment Journal medzinárodnou cenou za architektúru. Čítanie sa uskutoční v nových priestoroch Rakúskeho kultúrneho fóra na prízemí budovy, ktoré sa oficiálne otvárajú pre verejnosť v lete 2013.

Maďarsko

Úryvok: Szilárd Rubine: Hra o život

Na prvý pohľad bežný súčasný „stredoeurópsky" ľúbostný príbeh. Till však svojím buričstvom ženie Uršuľu do čoraz bezvýchodiskovejších a trápnejších situácií, z ich vášnivého vzťahu zostávajú iba ruiny. Tilla čoraz viac ovláda slepá vášeň a nedokáže ustúpiť v hre, v ktorej ide o život.

číta: Szidi Tobias

Múzeum polície, Gunduličova 2
Budova bola postavená v prvom desaťročí dvadsiateho storočia v historizujúcom romantickom architektonickom štýle. Povodne obytný dom získala začiatkom päťdesiatych rokov 20. st. polícia. Tá sem umiestnila správne služby, preto mnohí pamätníci spomínajú, ako si chodili na „Gunduličku“ vybavovať osobné doklady. V roku 1981 sa budova stala sídlom expozície ZNB a od roku 1992 je v budove Múzeum polície Slovenskej republiky

Nemecko

Úryvok: Monika Maronová: Posledné morény

Ironicko-trýznivá spoveď rozprávačky Johany na prahu jesene života, v bezčasí, bez chuti písať a žiť. Deziluzívna, no nie rezignujúca rekapitulácia je prehĺbená symbolickým obrazom morén okolo letoviska – ako ťarchy času, naliehavo dosadajúcej na Johanine plecia. Hoci nežije, ako si vysnívala, nevzdáva sa a zatrpknutosť mení na vyrovnanie so svetom.

Business Centrum, Zochova 5
Budovu postavila Ortodoxná židovská obec v Bratislave v roku 1899 podľa projektu viedenského architekta Wiliama Stiassnyho ako ortodoxnú chlapčenskú a dievčenskú základnú aj reálnu školu. V rokoch 1945-1949 objekt slúžil ako stredisko pre Židov, ktorí sa rozhodli emigrovať do Palestíny. V roku 1996 bola zrekonštruovaná a odvtedy slúži ako Podnikateľské centrum.

Poľsko

Úryvok: Hubert Klimko-Dobrzaniecki: Uspávanka pre obesenca

Príbeh o skutočnom priateľstve, ktoré prekonáva bariéru šialenstva. Príbeh o šialenstve ako o určitej citlivosti, ktorá dovoľuje vidieť svet inak, dôkladne ho skúmať a silnejšie ho prežívať, pričom však ani náhodou nejde o naivnú idealizáciu. Priateľstvo, potreba lásky a utrpenie sú základnými, hoci tvrdými podmienkami skutočného života.

číta: Robo Roth

ZUŠ Miloša Ruppeldta, Panenská 11
Najstaršia hudobná vzdelávacia inštitúcia na Slovensku nadväzuje na genius loci tohto mestského paláca, ktorý dal postaviť v roku 1890 Georg Georgievits de Apadia. Posledným súkromným majiteľom bol zámožný bankár Dionýz Trebitsch, známy filantrop a podporovateľ umenia, manžel speváčky Oľgy Trebitschovej, ktorej vzácna socha od Alojza Riegeleho dnes zdobí nádvorie školy.

Slovensko

Úryvok: Balla: V mene otca

„Zašiel som k detskému lekárovi, hoci som mal už dvadsať rokov a bol som práve na vojne. Zdravotná sestra zdôraznila, že ma doktor nesmie vidieť vo vojenskom, lebo by ho to rozzúrilo: nenávidí vojakov, policajtov, železničiarov a zdravotné sestry...“

číta: Roman Luknár

Dom Európskej únie – Európske informačné centrum , Palisády 29
Európske informačné centrum zriadilo pred viac ako šiestimi rokmi Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku spoločne s Informačnou kanceláriou Európskeho parlamentu. Počas Noci literatúry ho budete môcť spoznať trochu inak...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 294
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 10 213
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 301
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 805
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 390
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 096
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 377
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 317
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 833
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 362
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 76 697
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 718
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 14 362
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 13 990
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 10 539
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 693
  1. Tupou Ceruzou: Businessman
  2. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  3. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  4. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  5. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  6. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  7. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  8. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
SkryťZatvoriť reklamu