BRATISLAVA. Odbúrať predsudky o Bratislave a ukázať, ako sa veci môžu zmeniť k lepšiemu. Aj to chce Mestský parlament mladých v rámci projektu Bratislava ciTy!. Spomedzi ôsmich projektov dnes predstavili prvé dva. Jeden má vytvoriť emočnú mapu Bratislavy, druhý zase premeniť zástavky mestskej hromadnej dopravy na príjemné miesta.
"Nepáči sa nám, ako ľudia obmedzene a v určitých bariérach vnímajú mesto. Majú predsudky, čo od neho môžu očakávať a čo už nie. Chceme ukázať, čo všetko sa v ňom dá uskutočniť prostredníctvom malých myšlienok," povedal na dnešnej tlačovej konferencii predseda mládežníckeho parlamentu Slavomír Oslej.
Mladí poslanci chcú zdôrazniť, že Bratislava nie je len označenie pre určité územie alebo súbor stavieb, ale v prvom rade miesto pre život, ku ktorému sa viažu zážitky. Bratislava som ja aj ty, odkazujú.
Interaktívna mapa spomienok
Interaktívna mapa Bratislavy, ktorá neukazuje udalosti a zmeny v meste len tak, ako sa stali, ale cez spomienky samotných Bratislavčanov. Aj o tom má byť prvý projekt mládežníckeho parlamentu.
"Je to už neuveriteľných 20 rokov, čo sa Bratislava stala hlavným mestom. Rovnako, ako celá Slovenská republika, aj ona prešla turbulentným vývojom, ktorého stopy možno vidieť všade okolo nás," hovorí Oslej.
Mapu, na ktorú môžu Bratislavčania pripnúť svoj odkaz a opísať dojmy, ktoré sa im spájajú s ktorýmkoľvek miestom v meste, už parlament predstavil v apríli. Počas dní otvorených dverí samosprávy svoju veľkú vytlačenú mapu umiestnil v Primaciálnom paláci.
"Oslovili sme približne tisíc Bratislavčanov a dostali sme asi 200 podnetov. Ľudia na mapu napísali o tom, ako sa napríklad presúval Most Apollo, aké to bolo úžasné divadlo a oni si to odfotili. Na mapu pripínali, kde boli na úžasnom koncerte či na majstrovstvách sveta v hokeji," opísal Oslej.
Bratislavčania môžu doplniť
Parlament dnes spustil samotnú interaktívnu mapu na www.bratislavacity.info. Mapa hlavného mesta s krúžkami po kliknutí návštevníkovi ukáže, čo sa na mieste stalo. Rekonštrukcia Hviezdoslavovho námestia, Letné Shakespearovské slávnosti, Búranie Káblovky, Návšteva anglickej kráľovnej Alžbety II. Aj tieto udalosti tam Bratislavčania nájdu, zatiaľ ich tam je 70.
Do mapy môžu pridať fotku, komentár či doplniť udalosť, ktorá na nej chýba. "Stránka sa tak stane databázou skvelých zážitkov, interaktívnou mapou života mesta," dodal Oslej, ktorý dúfa, že projekt bude dlhodobo udržateľný a aj pri 30. výročí Bratislavy doň budú obyvatelia vkladať svoje podnety.
Pomaľujú zastávky autobusov
Zastávky v Dúbravke, Lamači, Rači a na druhej strane Dunaja pri Ekonomickej univerzite majú zmeniť svoj vzhľad. V druhom projekte Namaľuj ciTy! chce parlament skrášliť zariadenia, ktoré Bratislavčania denne využívajú.
"Chceme, aby sa múry, zastávky a podchody premenili na miesta, na ktoré sa dobre pozerá a taktiež, aby občania prejavili spoluzodpovednosť za svoje okolie," vysvetľuje poslankyňa mládežníckeho parlamentu Tereza Kmecová.
Premeniť pomocou umeleckých prvkov street-artu plánujú celkom štyri zastávky, ako budú vyzerať chcú vedieť od samotných občanov. Vyhlásili preto dizajnovú súťaž. Na Facebooku si záujemcovia môžu stiahnuť šablónu zastávky a poslať parlamentu do 4. júna svoju predstavu.
Zastávky chcú prerobiť počas júnových víkendov. Zastávku Dvory už obnovili. Je na nej motív Bratislavského hradu.
Parlament mladých pripravuje najbližšie projekt Mravenisko, kde by chceli ľuďom priblížiť fungovanie mesta a projekt Piano schody, ktoré budú hrať, keď po nich človek kráča. Pripravujú ho v rámci Európskeho týždňa mobility.