BRATISLAVA. Nový pravoslávny chrám sv. Rastislava na Tomášikovej ulici v Bratislave - Ružinove dnes predpoludním slávnostne posvätil arcibiskup prešovský a Slovenska vladyka Rastislav spolu s ďalšími predstaviteľmi pravoslávnej cirkvi na Slovensku. Po posviacke nasledovala svätá archijerejská liturgia.
Na slávnosti sa zúčastnil riaditeľ cirkevného odboru Ministerstva kultúry SR Ján Juran, zástupcovia diplomatických misií, predstavitelia mesta a mnohí ďalší hostia.
Chrám bol posvätený po viac než dvanástich rokoch.
Roky rozostavaný chrám
Pri frekventovanej ceste púta roky pozornosť svojou byzantskou architektúrou, no aj rozostavanosťou a neprístupnosťou.
Nový chrám pre pravoslávnych veriacich v hlavnom meste mal podľa plánov fungovať už v roku 2003, pozemok na výstavbu chrámu posvätili ešte v roku 1996.
S výstavbou začala v roku 2002 firma ruského podnikateľa Alexandra Belousovova American International Corporation NewDel, o rok neskôr však z projektu za asi 1,6 milióna eur odstúpila.
Správca pravoslávnej farnosti v Bratislave Jozef Haverčák povedal, že výstavba sa natiahla pre problémy s financovaním. Rozostavaný projekt tak roky stál.
V Bratislave žije podľa Haverčáka asi 2500 pravoslávnych veriacich. Doteraz mávali bohoslužby len v malom kostole sv. Mikuláša pod Bratislavským hradom. Nový kostol má väčšiu kapacitu.
Klasika s modernými prvkami
Chrám sv. Rastislava je vyhotovený v byzantskom štýle s modernými architektonickými prvkami. Má jeden hlavný a dva bočné vchody. Autorom projektu je Ing. arch. Milan Andráš.
Chrám je orientovaný na východ s pôdorysnými rozmermi 16,80 x 23 metrov, má tri nadzemné podlažia. Nad ťažiskom lode sa nachádza kupola, ktorej vrchná časť je vo výške 26 metrov. Celá konštrukcia chrámu je z monolitického oceľobetónu, všetky jej strešné časti sú pokryté medeným plechom.
Dominantou vnútorného zariadenia chrámu je drevený ikonostas. Autormi návrhu ikonostasu sú Mgr. Michal Švajko a Radovan Kendereš.
Na jeho výrobu bolo použité dubové drevo, označované tiež ako "kráľovské", ktoré má vysokú kvalitu a dlhú životnosť (až 1200 rokov). Ornamenty sú vyrobené tradičnou ručnou rezbárskou prácou a ich zhotovenie trvalo viac ako 1600 hodín.
Ide o klasický, tzv. radový ikonostas, pozostávajúci z piatich radov ikon. Ich predlohy spracoval ThDr. Ján Husár. Sú medzi nimi ikony Spasiteľa Isusa Christa, Bohorodičky, ikona Svätej Trojice zobrazujúca Trojjediného Boha, ikony evanjelistov, apoštolov, najväčších starozákonných prorokov a mnohé ďalšie.
Priebeh výstavby chrámu sv. Rastislava v Bratislave
- 1996 nadobudla pravoslávna cirkev pozemok na Tomášikovej ulici v Ružinove.
- 1997 Americká korporácia Newdel, zastúpená Alexandrom Belousovom, prišla s ponukou postaviť pre Pravoslávnu cirkevnú obec Bratislava chrám vo vlastnom mene a na svoj účet.
- 2002 Začala sa stavba kostola.
- 2003 Alexander Belousov oznámil, že sa mu nepodarilo zabezpečiť finančné dary od sponzorov na zaplatenie dlhu, ktorý medzitým spôsobila jeho korporácia vo výške takmer 298.000 eur . Zodpovednosť prevzalo na seba ústredie eparchie. Problém s oddlžením chrámu vyústil do súdneho konania a takmer skončil exekúciou.
- 2007Cirkvi sa podarilo vyrovnať dlhy
- 2013 Chrám dokončili vďaka darcom a veriacim chrám dokončili
(Zdroj: Ústredie Prešovskej pravoslávnej eparchie v Prešove)
FOTO - TASR