BRATISLAVA. Podchod pod Hodžovým námestím v Bratislave stále viac láka vandalov, za prvé tri mesiace tohto roka v podchode už opravili škody za takmer 10-tisíc eur, informovala Mária Adamová, hovorkyňa spoločnosti I.P.R. Slovakia, ktorá podchod v roku 2008 zrekonštruovala a dnes sa stará o čistenie, prevádzku a stráženie podchodu.
Vandali pravidelne poškodzujú steny či eskalátory, od januára stihli rozbiť sklenenú výplň na eskalátore i poškodiť pohyblivé schody tým, že medzi ne hodili kus látky s kovovým predmetom, zničiť stihli aj kamenný obklad schodov v smere k Prezidentskému palácu, informoval šéf bezpečnostnej služby spoločnosti I.P.R. Slovakia Pavol Kelemen.
Ničia všetko
Podľa Kelemena pravidelne nájdu steny popísané grafitmi, poleptané sklá na eskalátoroch, vandali tiež ničia odpadkové koše, svietidlá či reklamné zariadenia a elektrické vedenia.
„Nerozumieme tomu, prečo niektorých ľudí láka devastovať fungujúce a čisté zariadenie podchodu. Začíname si klásť otázku, či má zmysel v tomto meste niečo skrášľovať, keď sa to takmer okamžite stáva cieľom ničenia“ dodal Kelemen.
Podľa neho je čistenie stien po grafitoch či oprava poškodených eskalátorov drahá a zdĺhavá. Na čistenie pokreslených stien potrebujú špeciálne stroje a prípravky, navyše niektoré grafity nastriekajú ich autori agresívnou farbou, ktorá sklo rozleptáva a to musia potom celé vymeniť.
Kamery nestačia
Priestory podchodu strážia kamery, zábery z nich vyhodnocuje bezpečnostná služba. Ak strážnici prichytia vandalov pri čine, v menej závažných prípadoch ich z podchodu vyhostia. Ak ide o závažné poškodzovanie, po zadržaní páchateľa zavolajú políciu.
Podchod pod Hodžovým námestím investor zrekonštruoval v roku 2008 za viac ako 1,45 milióna eur, len vlani stáli opravy škôd v podchode približne 30-tisíc eur. Ako informovala Adamová, investor podľa zmluvy s mestom Bratislava hradí náklady spojené s čistením, prevádzkou a strážením priestoru, energie na osvetlenie či na chod pohyblivých schodov platí mesto.
Podchod pod Hodžovým námestím je prvým bratislavským podchodom, ktoré mesto prenajalo súkromnému investorovi, podmienkou bolo, že ho zrekonštruuje z vlastných zdrojov. Podchod vybudovali ešte v 60.rokoch, stavba mala slúžiť aj ako verejný kryt pre ľudí v prípade nebezpečenstva.