BRATISLAVA. Fotografie z partizánskeho hnutia na území Ruska, Ukrajiny a Bieloruska v rokoch druhej svetovej vojny a tvorbu študentov a pedagógov vysokých umeleckých škôl možno vidieť do 30. mája v bratislavskom Dome umenia.
Vo výstavných priestoroch Domu umenia na Námestí SNP 12 sa predstavuje partizánske hnutie vo Veľkej vlasteneckej vojne rokov. Pre národy Ruska, Ukrajiny a Bieloruska sa partizánska vojna začala 22. júna 1941, v deň napadnutia ZSSR hitlerovským Nemeckom a trvala do jesene 1944.
Vystavujú stovky fotografií
V partizánskych oddieloch sa v nej zúčastnilo viac ako milión vtedajších sovietskych občanov - mužov aj žien, starcov i detí.
Ako informovali z Národného osvetového centra, pod ktoré Dom umenia patrí, fotografia s tematikou partizánskeho hnutia nikdy nebola predmetom špeciálneho výskumu. "Napriek tomu, že hrdinstvo partizánov zvečnili vynikajúci vojnoví fotografi a napriek tomu, že partizánske hnutie ostalo na fotografiách nasnímaných samotnými partizánmi, nikto sa nepokúsil v úplnosti predstaviť vizuálne svedectvá partizánskej reality," uvádza sa v tlačovej správe k výstave.
Jej návštevníkov čaká 320 dokumentárnych fotografií z Ruského štátneho archívu filmových a fotografických dokumentov. Medzi autormi snímok sú popredné osobnosti fotografie tých čias, ako sú Max Aľpert, Boris Ignatovič, Viktor Kinelovskij, Arkadij Šajchet, Michail Trachman, Georgij Zeľma a ďalší. Prezentujú sa aj snímky z osobného archívu spisovateľa Petra Veršigoru.
Do expozície "Partizánske hnutie na území Ruska, Ukrajiny a Bieloruska v rokoch druhej svetovej vojny" sú zaradené tiež fotografie nájdené u hitlerovských vojakov a dôstojníkov, dokumentačné zábery nacistických zverstiev na okupovaných územiach, ktoré figurovali v súdnych procesoch proti fašistom.
Figurama 2013
Dom umenia patrí aj výstave figurálnych prác študentov vysokých umeleckých škôl Figurama 2013 a výstave pedagógov Vysokej školy výtvarných umení s názvom Arteleria 2013.
Figurama je medzinárodný výstavný projekt venovaný figurálnej tvorbe študentov umeleckých vysokých škôl. Jeho cieľom je mapovať a porovnávať rôzne spôsoby stvárnenia ľudského tela.
Figurama vznikla v roku 2001 v Českej republike a bratislavská Vysoká škola výtvarných umení sa do nej aktívne zapája od roku 2005. Dnes sú jeho súčasťou aj umelecké vysoké školy z Poľska a inštitúcie z ďalších krajín.
Výstavy sú v Dome umenia na Námestí SNP 12 v Bratislave otvorené denne okrem pondelka od 10:00 do 18:00. Viac podrobností o nich možno nájsť http://www.nocka.sk/vystavy/du-bratislava.