BRATISLAVA. Apríl, leto a teraz až september. Termín, kedy mesto spustí novú parkovaciu politiku v Bratislave, sa stále posúva.
Neistý je aj po novom avizovaný september. Stále totiž neexistuje dohoda medzi mestom a mestskými časťami. Bratislava okrem toho potrebuje zmeniť štatút. Dnes môže poplatky za parkovanie vyberať len mesto a nie mestské časti, tie chcú mať výber pod sebou.
„Nové návrhy na znenie štatútu a všeobecno-záväzného nariadenia o parkovaní zatiaľ nemáme,“ hovorí Jozef Uhler (SDKÚ), predseda dopravnej komisie mesta. O záväznom nariadení mali pritom bratislavskí poslanci hlasovať už vlani v novembri.
Podobne sa odsúva aj testovanie nového parkovania. Ulice v okolí Zimného štadióna Ondreja Nepelu mali už podľa nových pravidiel parkovať od jari tohto roka.
„Plánovali sme vyznačiť všetky parkovanie miesta v zóne medzi Vajnorskou – Trnavskou a Bajkalskou do konca júna a začať s informačno-komunikačnou kampaňou,“ hovorí Marek Tettinger, novomestský hovorca. „Nakoľko však má byť v Národnej rade schválená zmena zákona, ktorého súčasťou je vytvorenie takzvaného inštitútu modrej čiary, čakáme na schválenie takejto úpravy.“
Turecko a Holandsko na pomoc
Plány
Nové parkovanie
- nový systém sa má dotknúť mestských častí – Staré Mesto, Nové Mesto, Petržalka, Ružinov;
- zvýhodniť Bratislavčanov;
- uprednostniť krátkodobé parkovanie;
- zrušiť vyhradené parkovanie (okrem ZŤP, Taxi a diplomatov )
Foto:SME
O novom parkovaní sa magistrát v týchto dňoch radil aj s parkovacími spoločnosťami z holandského Amsterdamu a tureckého Istanbulu. V sedemstotisícovom Amsterdame aj trojmiliónovom Istanbule sa o parkovaciu politiku starajú mestské spoločnosti, v oboch mestách to teda robí len jedna firma.
V Bratislave je práve jednotný výber poplatkov otázny a rozdeľuje mesto a mestské časti, ktoré chcú poplatky vyberať samy. Staré Mesto napríklad už začalo súťaž o prevádzkovateľa.
Primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru) povedal, že aj v Amsterdame mali na začiatku viac firiem, no tie postupne odovzdali výkon parkovacej politiky do rúk organizácie mesta. Mestské časti tam však určujú výšku poplatkov, mesto nastaví len maximálne ceny.
Euro na hodinu
Podobný zámer má aj Bratislava. „Akurát v Amsterdame je najvyššia cena za hodinu parkovania päť eur v centre. U nás je to nereálne, my uvažujeme možno o jednom eure na hodinu,“ povedal Ftáčnik.
Mestské časti o parkovaní rokovali s mestskou dopravnou komisiou.
„Z ich pohľadu je potrebné vybudovať navonok jednotný systém rešpektujúci špecifiká jednotlivých mestských častí,“ vysvetľuje Uhler. „Preto chcú mať spočiatku viac kompetencií, ktoré možno v budúcnosti prenesú na mesto.“
„Chýba nám iniciatíva mesta v oblasti vybudovania nových parkovacích miest, prípadne zverenie pozemkov mestským častiam, ktoré majú záujem takéto miesta vybudovať,“ vraví za Nové Mesto Tettinger.