Bratislavčania sa sťažujú na kalamitný stav komárov. Na celoplošný postrek budú musieť počkať.
BRATISLAVA. Prakticky vo všetkých častiach Bratislavy, ktoré susedia s vodnými plochami, sa premnožili komáre.
„Najhoršia situácia je momentálne na petržalskej strane Dunaja smerom na Jarovce a Rusovce, zvýšené hlásenia máme už aj z Devína a zo Záhorskej Bystrice,“ hovorí šéf kancelárie primátora Ľubomír Andrassy.
Veľké liahnutie
Premnoženie spôsobilo slnečné počasie, ktoré sa rýchlo vystriedalo s vlhkými a daždivými dňami.
„Tohtoročná kalamita komárov je daná veľkým teplom. Normálne trvá pár týždňov, kým sa komáre vyliahnu, teraz to zabralo niekoľko dní,“ vysvetľuje entomológ Jozef Brestovský.
„Nie sú to bežné, ale takzvané kalamitné komáre. Liahnu sa totiž naraz vo veľkom počte práve zo starších vajíčok, ktoré boli nakladené minulý rok alebo aj skôr.“
Problémy s komármi majú aj obyvatelia mestskej časti Karlova Ves. Starostka Iveta Hanulíková (Smer) hovorí, že má informácie o premnožení nielen od obyvateľov, ale aj z terénnych obhliadok.
„Postreky robí na celom území Bratislavy magistrát, ktorý sme už požiadali o zabezpečenie centrálneho postreku.“ Predchádzajúce roky podľa nej ukázali, že celoplošný postrek je jediný efektívny.
Kto vydá pokyn?
Bratislavčania sú však zatiaľ v boji proti komárom odkázaní na vlastné repelenty a sieťky. Mesto totiž s celoplošným postrekom čaká na podnet z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva.
Hygiena však oponuje, že na nich čakať nemusia.
„Magistrát mesta Bratislava aj obce v Bratislavskom kraji môžu z vlastnej iniciatívy objednať a robiť cez oprávnenú odbornú firmu postreky proti komárom kedykoľvek, keď to na základe zvýšeného množstva podnetov obyvateľov uznajú za vhodné,“ tvrdí hovorkyňa úradu Katarína Nosáľová.
„My odporúčanie na postreky vydávame len v prípade znižovania násled kov povodní a tento stav teraz nie je.“ Potvrdila však, že ich úrad eviduje viacero podnetov od občanov.
Magistrát už neodpovedal, kedy teda s likvidáciou komárov začne.