Návštevníci ho môžu vidieť v centrálnej časti ZOO, blízko detského ihriska.
BRATISLAVA. Mláďa sa narodilo 25. marca, je zdravé a vitálne. Zatiaľ pije materské mlieko, skúša však už aj ovocie, zeleninu či jogurty, ktoré jedia jeho rodičia.
Pohlavie malého lemura zatiaľ nie je známe. Matku ani mláďa ešte nechcú stresovať rozdelením, uviedla pre SITA Katarína Matejovičová z bratislavskej ZOO.
Rodičmi malého lemura sú samec Riško a samica Zojka. Donedávna skupinu lemurov kata tvorili dve samice a jeden samec. Dominantná samica Eva bola už stará a nemohla mať mláďatá, bránila však mladšej samici Zojke páriť sa so samcom. Na malého lemura tak museli v Zoo počkať, kým dominantná samica neuhynula.
O všetkom rozhoduje samica
Lemury kata pochádzajú z Madagaskaru. Samice lemura privádzajú na svet po 136 dňoch gravidity jedno mláďa, ktoré sa hneď po narodení zavesí na srsť matky na jej bruchu a takto sa nechá nosiť dva týždne. Potom sa usadí na matkinom chrbte. Samice mláďatá koja päť mesiacov, malý lemur je úplne samostatný v šiestich mesiacoch.
V skupine lemurov vládne samica, ktorá rozhoduje o tom, čo budú lemury robiť, kam a kedy sa pohnú za potravou či vodou i o tom, kde bude skupina spať. Lemury milujú teplo, najradšej sa vyhrievajú na slnku v takzvanej jogínskej póze, teda sedia otočené tvárou k slnku s roztiahnutými labkami.
Lemury kata sú známe dlhými páskovanými chvostami, ktorými udržiavajú rovnováhu pri lezení po stromoch. Chvostom tiež udržiavajú súdržnosť v skupine a vyjadrujú svoju náladu. Samce chvost využívajú tiež v boji o samicu.