Je pritom len malá šanca, že ukradnuté rastliny presádzanie prežijú.
DEVÍN. Lúka plná jám po rýľovaní. Taký obraz sa naskytol účastníkom sobotňajšej obhliadky svahov Devínskej Kobyly, z ktorej vykopali stovky kusov chránených kvetov.
Štátna ochrana prírody ich hodnotu vyčíslila na 47-tisíc eur a podala trestné oznámenie na políciu.
Namiesto trsov krásnych kvetov sú dnes lúky chránenej prírodnej rezervácie od časti Merice nad Devínom až po Devínsku Novú Ves posiate prázdnymi jamami.
Ochranári napočítali minimálne 630 chýbajúcich kvetov, z toho predovšetkým stovky jedincov poniklecov, kosatca nízkeho a vstavača počerného.
Vážne poškodenie lokality
Nevedia si preto predstaviť, ako by niekto také množstvo rastlín kradol za bieleho dňa.
„Rabovanie lokality v takomto meradle nebolo doteraz nikdy zaznamenané. Musíme konštatovať, že týmto došlo k poškodeniu populácií významných chránených druhov a tiež lokality ako takej,“ povedala Viera Šefferová Stanová, botanička z Inštitútu aplikovanej ekológie Daphne.
Niektoré z rastlín rastú na Slovensku jedine v chránenom území Devínskej Kobyly.
Mnohí ľudia však netušia, že sa priamo v Bratislave nachádza také vzácne územie a taktiež nerozpoznávajú vzácne druhy.
Najmä poniklec z devínskych lúk je veľmi podobný poniklecu využívanému na skalkách.
Presádzanie nevydržia
Pravdepodobnosť, že by sa ukradnuté rastliny uchytili v niekoho záhrade, je však podľa Moniky Chrenkovej z Inštitútu Daphne minimálna.
„Tieto rastliny sú extrémne náročné na životné podmienky a tak isto sú citlivé na poškodenie koreňovej sústavy,“ hovorí. Rastliny okrem toho na lúkach žijú v spoločenstvách, v ktorých sa vzájomne podporujú.
Pokusy o umelé dosádzanie sú veľmi problematické a finančne náročné. Vykopané rastliny teda nie je možné ani umelo dosadiť.
Z nespásanej lúky les
Devínska Kobyla utrpela krádežou kvetov ďalšiu silnú ranu.
Okrem pytliactva musí odolávať aj veľkému množstvu návštevníkov, ktorí často chodia aj mimo vyznačených ciest, čím ohrozujú vzácne rastliny a živočíchy.
Napríklad jeden zo slovenských najfarebnejších vtákov včelárik zlatý hniezdi v pieskových svahoch Sandbergu, po ktorom však najmä cez víkendy chodia desiatky ľudí.
Problémom je aj zmenšujúca sa plocha lúk, ktoré zarastajú kríkmi. Kedysi ich proti zarastaniu chránili pasúce sa zvieratá, dnes ich chodia kosiť a zbavovať kríkov najmä dobrovoľníci.
Inštitút Daphne, spolu s viacerými ochranárskymi organizáciami, však získal financie z programu EÚ LIFE+ Príroda na plán manažmentu krajiny a v budúcnosti by chcel na lúky navrátiť aj pasúce sa zvieratá.
Kosatec nízky sa nachádza v Červenom zozname ohrozených druhov cievnatých rastlín Slovenska v kategórii zraniteľný a je zákonom chránený.
Poniklec veľkokvetý sa nachádza v Červenom zozname ohrozených druhov cievnatých rastlín Slovenska v kategórii zraniteľný a je zákonom chránený. Zároveň patrí k druhom európskeho významu, ktorých ochranu vyžaduje Európska únia.
Poniklec lúčny český sa nachádza v Červenom zozname ohrozených druhov cievnatých rastlín Slovenska v kategórii zraniteľný a je zákonom chránený.
FOTO - Daphne
Vstavač počerný je silne ohrozený a zákonom chránený druh.
FOTO SME - MATEJ DUGOVIČ
Svahy Devínskej Kobyly sú namiesto kvetov posiate takýmito jamami.
FOTO SME - MATEJ DUGOVIČ