SME

Školy pre hluchonemé a mentálne postihnuté deti majú platiť nové tisícové dane

Niektoré školy nie sú už podľa zákona oslobodené od platenia dane z nehnuteľnosti.

(Zdroj: SME - GABRIEL KUCHTA)

BRATISLAVA. Základné a materské školy, ktorých zriaďovateľom je štát, nie sú už podľa zákona oslobodené od platenia dane z nehnuteľnosti. Podľa novelizovaného zákona o miestnych daniach sú oslobodené iba základné a materské školy vo vlastníctve obcí a stredné i vysoké školy. Niektoré štátne školy v Bratislave, ktoré pracujú s mentálne či fyzicky postihnutými deťmi, tak majú po novom platiť tisícové dane, ktoré neočakávali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Riaditeľku Základnej školy s materskou školou pre deti a žiakov so sluchovým postihnutím na bratislavskej Drotárskej ceste "prekvapila" daň z nehnuteľnosti vo výške 20.299 eur. Vlani škola platila daň vyše 100 eur za internát. "Tento rok, keď som tú daň otvorila a videla som tam vyše 20.000 eur, tak som bola šokovaná," povedala pre TASR riaditeľka školy Ľubica Jägrová.

SkryťVypnúť reklamu

Pätina nákladov

Za meter štvorcový majú zaplatiť daň okolo 490 eur ročne. Celá suma podľa jej slov predstavuje pätinu ročných prevádzkových nákladov.

Špeciálna základná škola na bratislavskej Karpatskej ulici, ktorú navštevujú mentálne postihnuté deti, má zaplatiť daň vyše 18.000 eur. Okolo 10.000 z tejto sumy má škola podľa riaditeľky Kataríny Brťkovej zaplatiť za susednú budovu, ktorú za niekoľko desiatok eur ročne prenajíma Základnej škole Jelenia. Tú navštevujú aj deti s poruchami učenia. Jej zriaďovateľom je mesto, takže ZŠ Jelenia by vo vlastnej budove bola oslobodená od platenia dane.

Obe riaditeľky sa zhodli, že takéto dane nemajú z čoho zaplatiť. So žiadosťou o odpustenie dane u správcu dane - mesta Bratislava - zatiaľ neuspeli. Ako pre TASR poznamenala Brťková, v súčasnosti zaplatila z vyrubenej dane iba symbolickú sumu a radšej vyplatila mzdy zamestnancom. Zároveň poukázala, že škola má platiť také vysoké dane ako keby fungovala ako hotel.

SkryťVypnúť reklamu

Mesto: zakročiť by mal parlament

"Rezervy nemáme žiadne, ideme vždy od nuly k nule," reagovala na otázku, či bude z čoho zaplatiť dane riaditeľka školy pre hluchonemých Jägrová. Teraz rozmýšľa, či zobrať potrebné peniaze z tých na elektrinu, plyn, vodu či bežné opravy. "Vôbec neviem," doplnila s tým, že daň je vo výške nákladov za účty počas zimnej vykurovacej sezóny.

"Novelou zákona bola zrejme založená nerovnosť ostatných daňových subjektov - škôl priamo v zákone neuvedených ako oslobodené. Všeobecný princíp daňovej rovnosti nemôže obec konvalidovať vo svojom nariadení pre ostatné zákonom opomenuté subjekty, nakoľko tu tiež platí princíp daňovej rovnosti. Podľa nášho názoru by mal uskutočniť nápravu zákonodarca," povedala v reakcii pre TASR vedúca referátu mediálnej komunikácie bratislavského magistrátu Daniela Rodinová.

Školy

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  2. Čo bude toto leto in?
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  2. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  3. Čo bude toto leto in?
  4. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 390
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 939
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 520
  4. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 5 073
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 4 070
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 332
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 782
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 411
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 355
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 406
  3. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 8 350
  4. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 8 065
  5. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 113
  6. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode. 5 908
  7. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 741
  8. Vladimír Bojničan: Z výkalov bič neupletieš – ani keby opozícia zrovna začala znášať zlaté vajíčka 5 624
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťZatvoriť reklamu