Akcia v bývalých závodoch MDŽ sa začne o 10.00 a potrvá do 20.00. Veterány sa začnú zhromažďovať na Hviezdoslavovom námestí už od 8.00 hodine.
BRATISLAVA. Medzinárodná prehliadka historických áut Veterán Tatra Rely sa začína už ráno. O 8:00 sa začnú vozidlá zhromažďovať na Hviezdoslavovom námestí, odkiaľ o 9:30 vyštartujú smerom na Záhorie, cez Devín, Stupavu, Zohor, Lozorno a späť na Bratislavský hrad s cieľom na Koliba – Kamzík. Tento rok sa koná už o 10. ročník Prvomájového Veterán Tatra Rely Bratislava. Prihlásilo sa takmer 50 vozidiel.
Ani tento rok nebudú chýbať vozidlá ako nákladná Tatra 128, pekárenská Tatra 13, legendárna Tatra 141, najťažšie historické vozidlo na Slovensku – lanový bager Tatra 111 D 030A a mnoho ďalších vozidiel zo Slovenska, Česka, Rakúska, Talianska, Nemecka a Anglicka. „Počas desaťročného obdobia sa nášho podujatia zúčastnilo skoro 500 účastníkov z rôznych štátov a priviezli k nám do Bratislavy často nevídané skvosty zo svojich garáží,“ povedal prezident veterán klubu Tatra 141 Bratislava Peter Baliga.
Program:
- 8:00 – 9:00- príchod účastníkov na Hviezdoslavovo námestie
- 8:30 – 9:30 - výstava vozidiel na Hviezdoslavovom námestí
- 9:00 – 9:30 - príhovory hostí
- 9:30 – 12:00 - štart z Hviezdoslavovho námestia
- 10:30 – 12:00 - Devín 11:00 – 13:00
Trasa rely: Hviezdoslavovo nám., Jesenského, Štúrova, Vajanského nábrežie, Nábrežie armádneho generála L. Slobodu, Botanická, Devínska cesta, Slovanské nábrežie, Devín, Devínska Nová Ves, Stupava, Zohor, Lozorno, Stupava, Záhorská Bystrica, Hodonínska, Lamačská cesta, Brnianska, Pražská, Štefánikova, Palisády, Bratislavský hrad, Palisády, Námestie 1. mája, Námestie slobody, Žilinská, Karpatská, Podkolibská, Jeséniova, Koliba, Kamzík
Poľské retro
V stredu popoludní bude možnosť "Potykať si s Poľskom". Taký je názov multikultúrneho podujatia, ktoré pripravil Poľský klub v Bratislave.
Podujatie sa uskutoční na nábreží Dunaja v blízkosti novej budovy SND. Podľa Malgorzaty Wojcieszynskej z Poľského klubu v Bratislave si návštevníci môžu zaspomínať na niekdajšie časy, keď boli Poľsko i bývalé Československo súčasťou tzv. východného socialistického bloku.
"Je to taká sentimentálna retrospektíva, v rámci ktorej bude možnosť vidieť napríklad automobilových veteránov z Poľska - staré Varšavy a Syreny," povedala Wojcieszynska.
V programe, ktorý sa začína o 13.30 h vystúpi i divadlo pantomímy z Vroclavi s predstavením "Kuchár na ostro". "Toto predstavenie nás prenesie do obdobia, keď fungovala "Varšavská zmluva", pričom herci, stvárňujúci vojakov z Poľska, NDR, Sovietskeho zväzu a Československa, budú medzi sebou súťažiť," prezradila Wojcieszynska. Výsledkom tejto "súťaže" bude kulinárske prekvapenie.
Nazrite do ateliérov
V poradí už tretí 1. máj oslávi Cvernovka otvorením dverí. Ľudia tak budú môcť stráviť Sviatok práce vo fabrike a nahliadnuť do ateliérov dizajnérov, architektov a umelcov. Tí ich vyvetrajú, poupratujú a radi privítajú všetkých, ktorých vždy zaujímalo, čo sa v deje za starými múrmi budovy na Páričkovej 18.
Od 10:00 do 20:00 ukážu svoje práce, pracoviská aj obývačky a postarajú sa aj o občerstvenie. Okrem toho bude pripravené množstvo zaujímavých atrakcií ako napríklad 3D tlačiareň, autodráha, alebo fotostena s bývalými robotníčkami.
Aktuálnu verziu programu nájdete na www.cvernovka.com.
Cvernovka alebo aj bývalé závody MDŽ, v minulosti patrila medzi najväčšie továrne svojho druhu v Európe. V rokoch 1903 – 2003 sa tu spracovávala bavlna a vyvážala sa do celého sveta. Dnes patrí k posledným pozostatkom industriálnej minulosti Bratislavy.
1. máj v Cvernovke pripravili Oximoron, Connect, Nice Architects, Centrum, Bavlna, 20-21, atelier 5, atelier 8, atelier 12, atelier 220, Vinyllo a ďalší.
Priestor nie je bezbariérový, ale v prípade potreby je možné použiť nákladný výťah vo dvore. Deti dostanú malinovku a psy vodu do misky.
Aká je budúcnosť Cvernovky? Čítaj tu
FOTO - ARCHÍV SME
Autor: vju, lut