BRATISLAVA / ORTH. Centrum rakúskeho národného parku Donau-Auen (Dunajské luhy) sídli v obci Orth an der Donau, 35 kilometrov od Bratislavy. Vo vežatom zámku Múzeum Orth ponúka viaceré možnosti spoznania vzniku a histórie lužnej pririečnej krajiny, ktorá je podobná slovenskej oblasti Dunaja.
Na multimediálnej výstave DonAUräume o dunajských ramenách, ktorá je aj v slovenčine, sa možno dozvedieť o premenách okolo európskej veľrieky od praveku po súčasnosť. Tiež spoznať prírodné zvláštnosti dunajských luhov až po ich záchranu ekologickými aktivistami pred plánovanou výstavbou najväčšej dunajskej elektrárne v Rakúsku neďaleko Hainburgu.
Medzi Bratislavou a Viedňou
Virtuálne možno precestovať niekoľkými storočiami aj v Lužnom divadle s namaľovanou barokovou predlohou na oponnej stene. Meniace sa farebné pohyblivé kulisy na javisku, kde aj diváci sa stávajú hercami, dotvárajú rastlinné a živočíšne premeny na štrkoviskových riečnych nánosoch od zrodu ostrova, cez vznik a premeny lužného lesa. V piatich krátkych dejstvách slovne komentujú bratislavskí študenti herectva večný pohyb vody v krajine. Jej príbeh je podľa knihy Zelená divočina na veľtoku od autorky Elfrune Wendelberger.
"V expozícii máme jednu z najväčších leteckých máp. Je na ploche 40 štvorcových metrov a dá sa po nej chodiť. Obsahuje celú Viedeň a Bratislavu, ale najmä územie medzi týmito mestami, ktoré je od roku 1996 národným parkom. Pomocou lupy sa dajú spoznať aj detaily, možno si dokonca nájsť dom, v ktorom bývate," povedal vedúci centra tohto mladého národného parku Igor Stahl.
V najvyššej miestnosti veže je fotografická výstava pohľadov na zákutia dunajských luhov a návštevník môže nazerať cez vežovú kameru do tamojšieho bocianieho hniezda.
Život pod hladinou Dunaja
Atrakciou centra je aj pozorovanie života rôznych dunajských rýb pod vodou bez ponorenia sa na vybudovanom Zámockom ostrove. Toto terárium pod nebom umožňuje spoznať vzácnu európsku korytnačku močiarnu, bobra, sysľa, pôvodné druhy plazov a obojživelníkov.
Medzi 16 stanovištiami je aj hotel pre osamelý hmyz, vyše 600-ročný zrašelinovaný dub, vytiahnutý z Dunaja v roku 2005, ukážky bobrích ohryzov stromov. Návštevníci spoznajú suchý a lúčny biotop, i kto žije v mŕtvom dreve. Môžu sa vyšantiť v mnohonásobne zväčšenom bocianom hniezde zo slamy.
"Zo Slovenska tu máme deväťpercentnú návštevnosť. Tento týždeň sme privítali autobusový zájazd 49 učiteľov z Trnavského kraja i skupinu dôchodcov z Univerzity tretieho veku v Bratislave. Chodievajú i školské skupiny a rodiny s deťmi. Počas slovenských sviatkov, ako sú 1. a 8. máj, máme pre nich zvýhodnené vstupné o 20 percent," dodal Stahl.