BRATISLAVA. Bratislava sa postupne stáva bezbariérovou, občanom so zdravotným postihnutím chcú uľahčiť vstup do mestských budov či organizácií. Bariéry však mesto odstraňuje aj v múzeách, galériách, knižniciach či výstavných sieňach.
Uľahčiť chcú zdravotne postihnutím aj cestovanie v prostriedkoch mestskej hromadnej dopravy. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa bratislavského magistrátu Daniela Rodinová.
Jednoduchšie sa zdravotne postihnutí dostanú napríklad do Starej radnice v bratislavskom Starom Meste, ktorú približne pred dvoma rokmi zrekonštruovali. Bezbariérovo sa tak občania s postihnutím dostanú do všetkých miestností, pomáha im v tom aj moderný výťah.
Jednoduchšie sa môžu pohybovať v Múzeu dejín mesta či v Detskom ateliéri, kde pribudli špeciálne rampy. Bez bariér sú aj Apponyiho palác, Múzeum historických interiérov či Múzeum vinohradníctva. Bezbariérové vstupy už sú alebo ich budujú aj v mestských knižniciach či zariadeniach sociálnych služieb v správe mesta. Antickú Gerulatu v Rusovciach otvorili aj pre zrakovo postihnutých návštevníkov.
Kópie nálezov z archeologických výskumov Múzea mesta Bratislavy sú totiž nainštalované ako hmatová expozícia a pod nimi sú texty v Braillovom písme. Zdravotne postihnutí fanúšikovia športových podujatí sa jednoduchšie dostanú na Zimný štadión Ondreja Nepelu. Pri jeho rekonštrukcii v ňom vybudovali bezbariérové výťahy, sociálne zariadenia i rampy.
Zdravotne postihnutí sa môžu bezbariérovo odviezť aj na 43 linkách mestskej hromadnej dopravy. Sú to tie, ktoré jazdia k zdravotným strediskám, obchodným reťazcom, trhoviskám, školám či k autobusovej a železničnej stanici.
Bratislava už za bezbariérové služby získala aj niekoľko ocenení. Ako informovala Rodinová, práve projekt Zimného štadióna Ondreja Nepelu bodoval v roku 2012 v rámci Slovenska bez bariér, kde mesto získalo ocenenie za budovanie bezbariérových miest v Bratislave.
Ocenenie v minulosti získalo mesto aj za vybudovanie Kina pre nevidiacich a slabozrakých občanov či za systém zvukovej signalizácie na križovatkách. Mesto by ešte chcelo vybudovať aj bezbariérové podchody, napríklad na Patrónke či na Staromestskej ulici.