NOVÉ MESTO. Napriek tomu, že v snahe o transparentnosť vykonala mestská časť Bratislava-Nové Mesto rozhodné kroky, v oblasti spôsobu a formy poskytovania informácií musí zapracovať na odstránení viacerých nedostatkov.
Skonštatovali to závery auditu transparentnosti, ktoré si bratislavské Nové Mesto nechalo vypracovať. Na základe jeho zistení si samospráva zároveň vytýčila "80 krokov pre transparentné Nové Mesto", teda 80 úloh, ktoré chce splniť do konca roka 2013.
Balík úloh vychádza z auditu, ktorý pre mestskú časť vypracovala audítorská spoločnosť Ernst & Young. Z pozitívne hodnotených oblastí audítori zvýraznili snahy o prehľadné zverejňovanie zmlúv, faktúr a objednávok, takisto komunikáciu starostu s občanmi i snahu o zjednocovanie podmienok prenájmu priestorov v Novej tržnici na Trnavskom mýte či v areáli Kuchajda.
Nedostatky videl audit v praxi obsadzovania vedúcich pracovníkov úradu, kde sa často využíva inštitút "poverený vedením", prípadne "poverený zastupovaním vedúceho". Audit takisto odporučil prijatie etických kódexov v oblasti práce miestnych zastupiteľov, pracovníkov miestneho úradu i v oblasti verejného obstarávania.
"Samospráva sa snaží transparentne poskytovať verejnosti veľké množstvo informácií, v niektorých prípadoch však nie je spôsob a forma poskytovaných informácií úplne vyhovujúca," zhrnul závery auditu Patrik Mikolaj zo spoločnosti Ernst & Young.
Podľa hovorcu Nového Mesta Mareka Tettingera audit stanovil 80 úloh, ktoré v snahe posilniť transparentnosť a hospodárnosť verejného obstarávania chce mestská časť splniť do konca roku 2013.
Tettinger dodal, že okrem výsledkov auditu sa pri stanovení úloh riadili aj poznatkami Transparency International Slovensko (TIS). "Úlohy možno nájsť na špeciálnej internetovej stránke otvorene.banm.sk, kde sú zverejnené aj výsledky auditu," uviedol Marek Tettinger.
Audit transparentnosti je súčasťou projektu protikorupčnej stratégie v mestskej časti BratislavaNové Mesto.