Poslanci schválili jednoeurové nájomné, tisíce, ktoré musia ísť na rekonštrukciu a stopli akékoľvek politické akcie v kultúrnej pamiatke.
BRATISLAVA. „Ánooo! Tu sa budeme stretávať,“ visí na Starej tržnici v centre Bratislavy už niekoľko dní veľký žltý transparent.
Termín, kedy roky zatvorená budova na Námestí SNP ožije, však Bratislavčania stále nepoznajú.
Budovu tržnice síce poslanci odsúhlasili združeniu Aliancia Stará tržnice ešte 7. februára, dodnes však nemajú zmluvu, aby mohli priestory využívať a opravovať.
Po dvoch mesiacoch im poslanci schválili len nové zmluvné podmienky. Naposledy sa na nich nedohodli. Zmluvu má podľa podmienok magistrát dopracovať, kontrolovať ju potom majú ešte poslanci.
Aliancia, za ktorou stojí jedenásť profesionálov z rôznych oblastí kultúrneho a spoločenského života, chce opustenú kultúrnu pamiatku premeniť na multifunkčné Mestské centrum s trhmi, akciami, prevádzkami a popritom budovu rekonštruovať.
Zastupiteľstvo sa dohodlo na jednom eure, čiže symbolickom nájomnom tržnice pre alianciu.
Schválili tiež, že združenie musí do rekonštrukcie priestorov investovať 120-tisíc eur ročne, pričom 70 percent z peňazí musí ísť na obnovu kultúrnej pamiatky, zvyšok peňazí môže ísť na potrebné vybavenie priestorov.
Politika či diskriminácia?
Plány
Aliancia Stará tržnica
- čo chcú – trhy, kultúrne a spoločenské akcie, služby prístupné zvonku;
- postupná oprava budovy;
- projekt nemá zaťažiť rozpočet mesta, peniaze na obnovu a prevádzku má aliancia získať od partnerov a z prenájmov .
Foto: AUTOR
Poslanci tu okrem toho zakázali politiku. V tržnici po novom nesmie byť žiadna propagácia politickej strany či
hnutia. Ak to aliancia poruší, hrozí združeniu pokuta. Gábor Bindics z Aliancie, vraví, že táto podmienka im neprekáža.
Výhrady mal Stanislav Fiala (KDH). V podmienkach popierame diskrimináciu a zároveň tam zakazujeme politiku, argumentoval poslanec a upozorňoval na možnú protiústavnosť.
Navrhol, aby túto podmienku v zmluve neschvaľovali, zastupiteľstvo to však neodhlasovalo.
Kritikom celého projektu a najmä prenájmu pamiatky za jedno euro je Alojz Hlina, poslanec národnej rady (nezávislý) a od tohto týždňa aj kandidát na bratislavského župana.
Poslancov upozornil, že verejnosť bude informovať, čo robí bratislavské zastupiteľstvo s krásnou budovou v centre a bez súťaže.
Aliancia sa obvineniam bráni. "Investujeme každý mesiac do tržnice 10-tisíc eur na opravy, ak by bola tržnica v dobrom prevádzkovom stave, týchto 10-tisíc by sme platili Hlavnému mestu ako nájom. Pán Hlina svojimi vyjadreniami podľa nás zavádza," argumentuje Denisa Chylová z aliancie.
Občiansky projekt nemá zaťažiť mestský rozpočet, peniaze na obnovu a prevádzku má aliancia získať od partnerov a z prenájmov.
Kontrola a podujatie pre ľudí
Poslanci chcú však alianciu a prevádzku v tržnici kontrolovať.
Okrem správnej rady, kde je víceprimátorka Petra Nagyová-Džerengová (Most-Híd), ktorá má na starosti oblasť kultúry, je v rade Ľubomír Andrassy, riaditeľ kancelárie primátora a Ivan Krištof, ktorý je poverený vedením oddelenia nájmov nehnuteľností, schválili v stredu aj dozornú radu.
Navrhol ju Ivo Nesrovnal, šéf najsilnejšieho politického klubu (SDKÚ, Most-Híd), a poslanci ju schválili. V rade, ktorá má kontrolovať alianciu, majú byť zástupcovia všetkých politických strán.
Aliancia už v tržnici plánuje veľké upratovanie a otváracie podujatie, ktorým sa chce poďakovať verejnosti za podporu.
Tržnicu majú prevádzkovať desať rokov, pričom zmluvu môže mesto predĺžiť o ďalších päť. Primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru) hovorí, že nejde o bežný nájom. mesto má v priestoroch organizovať akcie a tržnicu bezplatne využívať.
Po spustení plnej prevádzky má aliancia ročne organizovať asi 80 trhov, 208 rôznych podujatí a priestor má dostať asi 24 súkromných podujatí. Ak združenie nesplní sľuby, nebude napríklad ročne tisíce investovať do opráv, môže mesto od zmluvy odstúpiť.
Národná kultúrna pamiatka na Námestí SNP chátra. Budovu v centre vlastní mesto. Jej budúcnosť rieši od roku 2008, využíva ju len príležitostne.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Baner na tržnici.
FOTO - ALIANCIA