BRATISLAVA. Bratislavský kraj zriadi v spolupráci s občianskym združením Domov Dúha Bezpečný ženský dom na pomoc ženám a deťom, na ktorých je páchané násilie. Vyslovene s touto cieľovou skupinou sa nezaoberajú ani zariadenia ani občianske združenia pôsobiace na území Bratislavskej župy.
Preto to považujeme za dôležitý krok, ako môžeme pomôcť ženám, matkám a deťom, na ktorých je páchané násilie, uviedla podpredsedníčka BSK Gabriella Németh. Bezpečný ženský dom v Bratislave bude patriť medzi prvé na Slovensku a bude vôbec prvý na území Bratislavskej župy.
Budovu majú
Bezpečný ženský dom vznikne v hlavnom meste v budove, ktorú má kraj vo svojej správe. Táto budova je v súčasnosti v nevyhovujúcom technickom i stavebnom stave a vyžaduje vnútornú i vonkajšiu rekonštrukciu. Náklady na zriadenie a rekonštrukciu domu predstavujú cca 250-tisíc .
Kraj chce na to čerpať peniaze z Nórskeho finančného mechanizmu 2009-2014, programu SK 09 Domáce a rodovo podmienené násilie, ktorého cieľom je znížiť výskyt rodovo podmieneného násilia a znížiť výskyt domáceho násilia. Z NFM by bolo hradených 85%, zvyšných 15% je spolufinancovanie z rozpočtu BSK.
Výzvu už zverejnil Úradu vlády Slovenskej republiky, žiadosť treba predložiť do 30. júna. V súčasnosti pripravujeme s občianskym združením projekt, povedala podpredsedníčka BSK Gabriella Németh. Župa zafinancuje aj vypracovanie projektovej dokumentácie na realizáciu potrebných stavebných úprav vo výške 12-tisíc . Bratislavský kraj ako prvý zo všetkých ôsmich krajov vypracoval regionálny akčný plán na pomoc týraným ženám.
"Považujeme za veľmi potrebné, aby sme v pracovnej skupine, ktorá vznikla za účelom vypracovania regionálneho akčného plánu na pomoc ženám, na ktorých bolo páchané násilie, aby sme koordinovali túto činnosť, aby sme zasieťovali poskytovateľov a v neposlednom rade aby sme na to vyčlenili aj potrebné finančné prostriedky," uviedla Gabriella Németh.
Prevencia a eliminácia násilia
Aj tento rok odštartoval sociálny program Pomoc ženám, na ktorých je páchané násilie. Základným cieľom programu je prevencia a eliminácia násilia páchaného na ženách tak, aby nemuseli čeliť porušovaniu ich základných ľudských práv. V tomto roku kraj finančne podporil sumou 212 300 tie subjekty, ktoré sa v rámci svojich projektov venujú aj pomoci ženám, na ktorých je páchané násilie.
BSK spolupracuje v oblasti pomoci ženám, na ktorých je páchané násilie s organizáciami Aliancia žien Slovenska, o. z., Pomoc ohrozeným deťom, o. z., Brána do života, o. z. a Domov Dúha, o. z., Unicef, o. z. Gabriella Németh dodala, že BSK presadzuje nulovú toleranciu páchania násilia na ženách, deťoch aj mužoch.
TASR informovala hovorkyňa BSK Iveta Tyšlerová.