Ministerstvo pôdohospodárstva aj obvodný lesný úrad tvrdia, že petíciu nemôžu prijať.
BRATISLAVA. Stop zbraniam chceli dať dve tisícky ľudí. Podpísali petíciu za obmedzenie poľovníctva v bratislavských mestských lesoch. Reagujú tak na nedávny prípad zastreleného psa vo vyhľadávanom lese na Železnej studničke.
Lesy majú byť pre ľudí bezpečné, hovoria signatári. Poľovníci by podľa nich nemali poľovať napríklad na Devínskej Kobyle, ostrove Sihoť alebo medzi Starým Mestom a Patrónkou. Výnimku by mal iba na odstrel premnožených diviakov.
Ministerstvo nevidí zákon
Ministerstvo pôdohospodárstva tvrdí, že nie je v jeho kompetencii poľovníctvo obmedziť. „Zákon o poľovníctve to nedovoľuje. Najskôr by sa musel prijať nový zákon,“ hovorí Jozef Dóczy, riaditeľ odboru štátnej správy lesného hospodárstva a poľovníctva.
Petíciu na internete nepodpisovali len Bratislavčania, ale aj ľudia z celého Slovenska a aj z Českej republiky. Ministerstvo ju však momentálne nemôže akceptovať, ani keby sa pod ňu podpísali všetci obyvatelia mesta.
V petičnom výbore sú napríklad aktivistka Ľubica Trubíniová, dokumentarista Tomáš Hulík a starostka Starého Mesta Tatiana Rosová.
O prípade zastreleného psa, austrálskej kelpie, si prečítajte tu:
Pes aj dravce
Iniciátor petície Peter Straka hovorí, že streľbou na psa v navštevovanom mestskom lese problém iba vyvrcholil.
Nik doteraz nedokázal, že by strieľal poľovník. Tí sa totiž pri každej poľovačke musia zahlásiť. Nenahlásená streľba, hoci aj dodatočne, je pritom trestná.
„Poľovníci od toho dali ruky preč. Bolo však dokázané, že psa zastrelili profesionálnou poľovníckou zbraňou,“ hovorí Straka. Polícia tvrdí, že to bola pravdepodobne broková zbraň. „Presný druh sa však zistiť nedá,“ povedal policajný hovorca František Peczár.
Polícia vyšetrovanie ešte stále neukončila, nechcela preto ani povedať, či už majú podozrivého. Straka viní poľovníkov aj
z nelegálneho trávenia zvierat. Vladimír Nemček z občianskeho združenia na ochranu dravcov zasa hovorí, že poľovníkom ide o likvidáciu predátorov malej zveri, hlavne dravcov a líšok.
„Najčastejšie sa na trávenie používa mŕtvy holub, do ktorého sa pichne jed. Potom ho dajú k stromoradiu alebo doprostred poľa, aby ho tam mohli dravce alebo líšky ľahko nájsť,“ hovorí.
Diviaky a líšky
Peter Hajnala z tlačového oddelenia ministerstva pôdohospodárstva tvrdí, že na obmedzenie poľovníckeho práva v bratislavských revíroch nevidia dôvod. „Naopak, nedávne prípady výskytu diviakov blízko sídlisk poukazujú na potrebu poľovníctva.“ Premnožili by sa podľa neho aj líšky.
Kompromis vidí ministerstvo v tom, že by sa zohľadnila požiadavka z petície, aby sa v meste nekonali spoločné poľovačky.
Okrem strieľania, poľovníci zver podľa hovorcu aj prikrmujú. „Ak by to nerobili, v prípade nedostatku potravy by zvieratá spôsobovali veľké škody napríklad v záhradách alebo na poliach, prípadne by sa presúvali bližšie k obydliam,“ hovorí Hajnala.
Strieľanie v lese neobmedzia.
FOTO - ARCHÍV