BRATISLAVA. Po zime je Zelený vrch pod Bratislavským hradom bohatým náleziskom črepín. Ak ich nájdete, mali by ste ich nechať na mieste. Inak porušujete zákon.
„V archeologických lokalitách, akou je podhradie Bratislavského hradu každoročne voda po zime vyplaví množstvo cenných úlomkov. Pod Hradom nájdete všehochuť starú päťsto i viac rokov,“ hovorí archeológ Jozef Kováč.
„O nálezisku vieme. Sú to tony úlomkov väčšinou z 19. a 20. storočia. Čím hlbšie v zemi, tým je nález cennejší.“
Neodnášajte ani kúsok
Archeológovia však neodporúčajú ľuďom, ktorí sa v okolí Hradu prechádzajú, aby úlomky zbierali a odnášali si ich domov.
„Podľa pamiatkového zákona je zbieranie protiprávne. Artefakty, ktoré sa nájdu v zemi, sú majetkom štátu,“ vysvetľuje riaditeľ Mestského ústavu ochrany pamiatok Ivo Štassel.
Odporúča, aby črepiny človek nechal ležať na pôvodnom mieste alebo nález oznámil.
„Nálezca tak môže urobiť buď u nás na Uršulínskej ulici, v Krajskom pamiatkovom úrade alebo na stavebnom úrade. Pamiatkari overia historickú hodnotu nálezu a rozhodnú, čo ďalej,“ hovorí Štassel.
Povrchové nálezy zvyčajne nie sú archeologicky cenné, môžu byť však odkazom pre ďalšie generácie.
Čo vrstva, to iná doba
„Každá vrstva pôdy vypovedá o nejakej dobe. Počas výskumu sa do pôdy robí sonda a na základe toho, v akej vrstve pôdy nájdeme určitý artefakt, vieme, z akého obdobia pochádza.“
Ak nájdete mincu či kus meča, vykopete ich a prinesiete pamiatkarom, nález podľa archeológov stráca na hodnote.
„Pre nás má vykopávka najväčší význam vtedy, ak ju skúmame v neporušenej pôde a v pôvodnej polohe. Pomáha to vytvoriť si ucelený obraz o lokalite a presnejšiu interpretáciu nálezu,“ hovorí Kováč.
Práve bratislavské podhradie je bohaté na nánosy z rôznych lokalít mesta a z rôznych historických období.
Pôvodná záhradkárska oblasť, ktorá kedysi siahala až po hradby, sa niekoľkokrát upravovala a menila na park, navážali sa tam napríklad sutiny z prestavby bývalého Priora, zo Svoradovho internátu či z divadla. Pomiešali sa tak kultúrne vrstvy a nálezy od stredoveku až po novovek.
Posledný archeologický výskum bol na Hrade počas jeho druhej rekonštrukcie v rokoch 2008 až 2010.
Archeológovia vtedy na nádvorí a severnej terase objavili torzá rímskych stavieb, zlaté biateky, zvon či sedem strieborných mincí.
Na hradnom kopci po zime nájdete mnoho zaujímavých úlomkov.
FOTO - LENKA JURÍČEKOVÁ
Archeológ Jozef Kováč identifikuje pôvod nájdených črepín. Väčšina je z 19. storočia, pár kúskov je i starších.
FOTO - LENKA JURÍČEKOVÁ