BRATISLAVA. Bratislava uvažuje o tom, že v prípade súdnych sporov, v ktorých hlavnému mestu hrozia miliónové pokuty, využije služby mediátora.
Týka sa to najmä už vedeného súdneho sporu so spoločnosťou Henbury Development ohľadom Parku kultúry a oddychu (PKO) a ďalších prípadov, v ktorých súdny spor hrozí. Napríklad v kauze revitalizácie Predstaničného námestia, v ktorom sa mesto zatiaľ nevie dohodnúť so spoločnosťou Transprojekt.
Mesto sa chce dohodnúť
Riaditeľ kancelárie primátora hlavného mesta Ľubomír Andrassy zdôraznil, že mesto má naďalej záujem dohodnúť sa so sporiacou sa stranou.
"Ak by bola k tomu potrebná tretia strana prostredníctvom mediátora, mesto je naklonené pristúpiť k tomuto kroku," uviedol Andrassy.
Podľa neho pre mesto by to bola v každom prípade možnosť, ako vyjsť z dlhotrvajúcich sporov s menšími stratami a záťažou na rozpočet. Andrassy považuje takýto spôsob za vhodný aj preto, že mediácia nepozná víťaza ani porazeného. "Každý, kto prejde mediáciou, cíti, že uspel aspoň s časťou svojich požiadaviek," uviedol Andrassy. Pripomenul však, že na mediáciu treba súhlas oboch strán sporu.
Henbury spor nekomentuje
Predstavitelia spoločnosti Henbury Development sa k otázke stavajú zdržanlivo. "Neradi by sme akokoľvek komentovali prebiehajúce súdne spory," uviedol pre TASR zástupca investora Ján Krnáč.
Mária Adamová, hovorkyňa Transprojektu, pre TASR uviedla, že spoločnosť naďalej verí, že ich projekt sa bude realizovať. Ak by mesto vypovedalo zmluvu, resp. ak by sa projekt napokon nerealizoval, spoločnosť sa podľa Adamovej bude brániť.
"Je však predčasné hovoriť, či to bude súdnou cestou, alebo pôjdeme do riešenia prostredníctvom mediácie, pre nás ostáva prioritou naplniť projekt, ktorý považujeme za realizovateľný," zdôraznila Adamová.
Milióny eur
So spoločnosťou Henbury Development vedie mesto spor v prípade práva na zbúranie PKO. V prípade už dvakrát v prospech Henbury Development rozhodol prvostupňový súd. Ten považuje zmluvu medzi mestom a investorom za platnú a nárok investora na zbúranie PKO za oprávnený. Za to, že doteraz nemohol stavať pod a v okolí PKO, žiada Henbury od mesta odškodné vo výške 28 miliónov eur.
Mesto predalo pozemky pod PKO developerskej spoločnosti ešte v roku 2005. Síce bez predaja stavieb, ktoré na pozemkoch stoja, ale pôvodné zastupiteľstvo pri predaji pozemkov schválilo investičný zámer developera, aby na mieste bývalého PKO postavil multifunkčné objekty.
V prípade Predstaničného námestia hrozí mestu súdny spor so spoločnosťou Transprojekt kvôli zmluve o revitalizácii Predstaničného námestia. Spoločnosť už investovala do projektu 16 miliónov eur.
Hlavná stanica stále bez pozemkov
Mesto však doteraz neodovzdalo investorovi pozemky do užívania. Ľubomír Andrassy ešte v januári uviedol pre denník Hospodárske noviny, že mesto tak nemôže urobiť kvôli nevysporiadaným vzťahom so spoločnosťou Intermont, ktorá je s Transprojektom personálne prepojená.
S Intermontom, ktorý mal kedysi prenajaté pozemky, na ktorých má vyrásť nový areál Predstaničného námestia, sa mesto súdi o ušlé nájomné v hodnote vyše 800.000 eur.
Mestskí poslanci v súčasnosti uvažujú o možnosti zrušenia zmluvy na projekt revitalizácie Predstaničného námestia. Na poslednom mestskom zastupiteľstve (27. marca) mestskí poslanci požiadali primátora Milana Ftáčnika o právnu analýzu, akú pokutu by mesto za zánik zmluvy zaplatilo.