BRATISLAVA. Armáda sa chce zbaviť petržalských vojenských bunkrov, ktoré československá armáda postavila pred druhou svetovou vojnou.
Okrem nich by z evidencie ozbrojených síl mali byť vyňaté aj ľahké opevnenia na Záhorí a železobetónové kryty po celom území Slovenska. Podľa dokumentu Biela kniha o obrane ide o desiatky vojenských objektov.
"V čase spracovania Bielej knihy o obrane bolo zadefinovaných 180 objektov, ktoré chce Ministerstvo obrany opustiť. Medzi týmito objektmi boli takzvané stále ťažké opevnenia na území Bratislavy-Petržalky, stále ľahké opevnenia na Záhorí a železobetónové kryty na celom území Slovenska," povedala hovorkyňa rezortu obrany Martina Balleková.
Dodala, že je pripravený ďalší zoznam objektov, v ktorých je potrebné urobiť dislokačný prieskum a posúdiť, ako sa využívajú.
Štyri bunkre ministerstvo ponúkne v elektronickej aukcií. Ich cena sa pohybuje od 17 100 do 23 500 eur.
"Podľa mňa je to rozumnejšie predať, aby to kúpili takí ľudia, ktorí majú k tomu vzťah," povedal Miroslav Košírer z občianskeho združenia Zachráňme petržalské bunkre.
Podľa neho by pri predaji takýchto objektov malo byť stanovené, na aké účely budú tieto objekty použité, pretože ide o kus histórie. "Celkovo je v tejto oblasti 13 bunkrov plus veliteľské," povedal Košírer.
Podľa neho boli dlhé roky bunkre obývané bezdomovcami a narkomanmi. Niektoré z nich už dobrovoľníci zrekonštruovali a vyčistili.
"Ministerstvo v súčasnosti využíva približne 55 percent z celkového počtu objektov vo svojej správe. Vzhľadom na rôznorodosť objektov od kasárenských celkov až po kryty a brody má tento údaj malú vypovedaciu hodnotu," informovala Balleková.