Bratislava je podľa ministerstva životného prostredia na prípadnú 1000-ročnú vodu pripravená. Načo potom chcú rušiť balustrádu vedúcu popri promenáde, pýtajú sa aktivisti.
BRATISLAVA. Aktivisti z iniciatívy Bratislava otvorene (BAO) upozorňujú na projekt úpravy Dunajskej promenády pri Parku kultúry a oddychu (PKO), ktorý navrhli projektanti Bouda a Masár Architekti.
Podľa aktivistov je navrhovaný projekt úpravy nábrežia neopodstatnený, drahý a jeho dôvod je nejasný. Píšu to v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poslal Matej Vagač z iniciatívy Bratislava otvorene.
Nový múr netreba
Podľa členov BAO dôvod úpravy nábrežia podľa navrhovanej štúdie od spoločnosti Bouda a Masár Architekti je, že úsek nespĺňa požiadavku na protipovodňovú ochranu Bratislavy. "To je v rozpore s vyjadrením ministerstva životného prostredia v oficiálnej tlačovej správe vydanej pri príležitosti ukončenia projektu Bratislava – protipovodňová ochrana z 18. 1. 2011, že hlavné mesto je pripravené aj na prípadnú 1000-ročnú vodu," píše Bratislava otvorene v tlačovej správe.
Podľa aktivistov z Bratislava otvorene je však zvláštne i to, že bratislavský magistrát o štúdii a projekte nevedel. Ako sa píše v tlačovej správe od Vagača, projekt navrhovatelia predložili na posúdenie Obvodnému úradu životného prostredia v Bratislave 17. decembra 2012 a v januári dostali vyjadrenie, ktoré bolo zaslané na vedomie aj bratislavskému magistrátu.
Aktivisti z BAO sa preto na magistráte pýtali, či existuje štúdia alebo návrh obnovy dunajskej promenády za peniaze, ktoré boli vyčlenené ako náhradné plnenie za predaj PKO. V odpovedi, ktorú bratislavský magistrát poslal koncom februára, sa však píše, že o takomto návrhu vedomosť nemá, nevedeli ani o tom, že by sa takýto dokument pripravoval.
"Je to veľmi neobvyklý a netransparentný proces, pretože hlavné mesto je vlastníkom dotknutého územia a promenáda je verejným priestorom. Šancu vyjadriť sa by preto mali dostať magistrát aj občania," píše BAO vo svojej tlačovej správe.
Nejasné financovanie
Aktivistom sa nepozdáva ani financovanie projektu, podľa nich štúdia predpokladá náklady na projekt vo výške 4,5 milióna eur. Kto a a z akých peňazí bude projekt financovať, sa však v štúdii nepíše, informuje BAO.
"Objem plánovaných financií evokuje, že na výstavbu by sa mali použiť prostriedky z tzv. náhradného plnenia z predaja pozemku pod PKO – podľa zmluvy, ktorú uzavrel primátor Andrej Ďurkovský s firmou Henbury Development v r. 2006, sa približne 4,34 mil. eur z predaja má použiť na výstavbu promenády. Mesto však tvrdilo, že o tom nevie," tvrdí BAO.
Ako ďalej dodávajú, ak je mesto už pred povodňami chránené, potom "nepotrebuje preinvestovať 4,34 mil. eur do nezmyselne naliatych ton betónu, ale za časť týchto prostriedkov môže opraviť nábrežnú komunikáciu, osvetlenie, reštaurovať historickú kamennú balustrádu a pod."
Aktivisti tiež upozorňujú na možný skrytý konflikt záujmov, spoločnosť Bouda a Masár Architekti podľa BAO vyhrali verejnú súťaž na zhotovenie územného plánu zóny Bratislavské nábrežie (PKO) za neprimerane nízku cenu.
Čítajte viac o tendri na územný plán nábrežia.
Bude verejná diskusia?
"Za týmito absurdne nízkymi cenami je podľa názoru BAO skrytý konflikt záujmov v predmetnom území, keďže táto spoločnosť stojí aj za projektom River Park a je tak prepojená s finančnou skupinou J&T," tvrdia aktivisti z BAO.
Iniciatívu Bratislava otvorene však trápi i kultúrny a historický aspekt, zachrániť by chceli travertínovú balustrádu, ktorá lemuje promenádu a projektanti ju vo svojej štúdii navrhujú odstrániť a nahradiť novým protipovodňovým múrom.
Aktivistov z iniciatívy Bratislava otvorene preto zaujíma, kedy mesto zorganizuje verejnú diskusiu o vízii promenády a jej obnove. Pýtajú sa však napríklad aj na to, prečo bratislavský magistrát nevedel o tom, že sa projekt úpravy Dunajskej promenády pripravuje, či prečo riešia protipovodňovú ochranu, ak je podľa ministerstva životného prostredia Bratislava zabezpečená aj proti tisícročnej vode?
Agentúra SITA oslovila aj vedenie mesta Bratislavy.
O plánoch na nábreží si prečítajte tu: Bratislavské nábrežie obnovia za štyri milióny