Na dom významného maliara nadstavajú dve podlažia. Pamiatkari hovoria, že zachránili dom pred zbúraním a prikázali investorovi zachovať vzácne maľby či sochu.
BRATISLAVA. Na fasáde bieleho prízemného domu v centre Bratislavy na Lazaretskej ulici sa nedávno objavila obrovská diera a v nej zaparkované nákladné auto. Teraz zmizla strecha a kedysi zarastenú záhradu nahradili betónové základy. Upozornili na to Bratislavské noviny.
Dom kedysi patril významnému maliarovi a zakladateľovi Mestského múzea Jozefovi Könyökimu a od roku 2007 je národnou kultúrnou pamiatkou.
Obyvatelia ulice sa sťažujú na hluk, prašnosť a otrasy, aktivisti sa obávajú, že sa v ďalšej bratislavskej ulici stráca niečo, čo máme chrániť – urobiť z toho múzeum, či pamätnú izbu významného maliara.
„Je mi toho domu ľúto. Mal zaujímavé okná a pivnice, teraz mi mizne pred očami,“ hovorí jeden z obyvateľov ulice.
Na stavbe je ruch.
FOTO SME - LENKA JURÍČEKOVÁ
Olejomaľby a mreže
Historička Viera Obuchová z Mestského ústavu ochrany pamiatok hovorí, že v dome bolo niekoľko významných artefaktov – nástenné olejomaľby, predsadené mreže okien na dvorovej fasáde, či plastika svätého Jozefa a komínový nadstavec orientovaný do ulice. Aj ona sa obáva, či sa rekonštrukcia domu nezmení na deštrukciu.
Súčasný majiteľ domu Apollo Group plánuje, podobne ako pôvodný majiteľ, k prvému podlažiu pristavať ešte ďalšie dve.
„Vzniknúť má šesť bytov, kancelária a podzemná garáž,“ opisuje projekt zástupca firmy Apollo Jamil Sbenaty. Na otázku, či pri prestavbe zachovajú pamätný ráz domu, odpovedá, že projekt rešpektuje zámer schválený Krajským pamiatkovým úradom.
Pamiatkari majiteľovi domu nariadili zachovať pôvodný pôdorys domu aj fasádu.
„Naspäť musíme vrátiť aj zrekonštruované výplne okien, komínový nadstavec či sochu svätého Jozefa. Musíme tiež zachovať olejové maľby na stenách,“ hovorí Sbenaty. Tie sú podľa neho prikryté, aby sa nezničili.
Zbúranisko bez strechy
Riaditeľ Krajského pamiatkového úradu Peter Jurkovič tvrdí, že na záchranu domu urobili maximum, keď ho v roku 2007 vyhlásili za pamiatku a určili aj podmienky prestavby.
„O tom, kto bol Könyöki, sa vedelo dlho,“ hovorí Jurkovič. Pýta sa, prečo návrh na vyhlásenie pamiatky nedal už Mestský ústav ochrany pamiatok, ktorý sa do roku 2002 staral o pamiatky v Bratislave.
„Museli sme to urobiť až my v roku 2007, keď hrozilo, že dom sa podľa návrhu vtedajšieho majiteľa úplne zbúra. V poslednej chvíli sme tomu zabránili a zapísali ho do zoznamu pamiatok,“ hovorí.
„Ak by sme nezakročili, verejnosť by dnes nekritizovala nadstavbu, ale holú parcelu.“
Pôvodná podoba domu.
FOTO ARCHÍV SME - PAVOL FUNTÁL
Plánovaná podoba domu.
VIZUALIZÁCIA - APOLLO GROUP
Všetko dodržali
Pracovníčka ústavu Obuchová zasa tvrdí, že práve ona upozornila v roku 2000 na význam domu a navrhovala, aby sa stal pamiatkou. V článku uverejnenom v časopise Pamiatky a múzeá opísala dom a prispela tak k jeho presnej identifikácii ako domu Jozefa Könyökiho.
Nadstavba Könyökiho domu má byť dokončená v roku 2014. Pred pár dňami štátny stavebný dohľad vykonal kontrolu s výsledkom, že rekonštrukcia stavby pokračuje v súlade so stavebným povolením.
Kunsthistorik Marián Piatrov hovorí, že pri pamiatkach majú aj odborníci dilemu – či je lepšie vyhlásiť niečo za pamiatku a v krajnom prípade, keď majiteľ ani štát na ňu nemajú dostatok peňazí, nechať ju chátrať. Alebo či je lepšie nechať prísť investora a rátať s tým, že ten kto prinesie peniaze, prinesie aj svoje predstavy o stavbe.
Tam, kde je diera, boli okná a klenba pivnice.
FOTO - ARCHÍV SME
Jednou z najvzácnejších častí domu je socha svätého Jozefa, ktorá bola vo výklenku vľavo.
Nový majiteľ ju má podľa pamiatkarov po rekonštrukcii znova osadiť.
FOTO SME - LENKA JURÍČEKOVÁ
Robotníci už rozobrali aj strechu, budú na nej ďalšie dve podlažia.
FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK
Pohľad na zadnú stranu domu so vzácnymi mrežami.
FOTO SME - LENKA JURÍČEKOVÁ
Niekdajšia záhrada. Investor sľubuje, že ju obnoví. Pod ňou bude garáž.
FOTO SME - LENKA JURÍČEKOVÁ
Kovotepec so štítom - asi samotný Könyöki s portrétmi svojich synov.
Obraz má byť zachovaný, údajne je teraz prikrytý, aby sa nezničil.
FOTO - ARCHÍV IVAN GOJDIČ, VIERA OBUCHOVÁ
Žena sediaca pri kozube pradie osud rodiny Jozefa Könyökiho.
Obraz má byť zachovaný, údajne je teraz prikrytý, aby sa nezničil.
FOTO - ARCHÍV IVAN GOJDIČ, VIERA OBUCHOVÁ