Projekt Zvez suseda je slovenským ekvivalentom systému, ktorý už funguje vo Fínsku a Holandsku.
BRATISLAVA. Do projektu Zvez suseda sa od jeho spustenia v Bratislave koncom februára zapojilo 829 ľudí, ktorí spolu vytvorili vyše štyri tisícky ponúk na zvezenie.
Na celom Slovensku tak už pozýva na odvoz vo svojom aute alebo sa chce s niekým odviesť do školy či práce vyše 1300 Slovákov, pričom väčšina je z Bratislavského kraja. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval zástupca spoločnosti GreenRiders na Slovensku Peter Števčať. Zapojených Bratislavčanov magistrát ocenil.
Projekt nabáda ľudí k tomu, aby spoločnú trasu využívali viacerí a cestovali tak len jedným autom. Stačí sa len zaregistrovať na stránke, trasu jazdy ponúknuť alebo sa na nejakú trasu prihlásiť.
Riešenie dopravných zápch
"Keď sa viacerí zmestia do jedného auta, v meste bude menej áut aj menej zápch. Je to cesta k tomu, aby sme cestovali lacnejšie a lacnejšie bude jazdiť aj vodič, pretože s ním bude sedieť v aute ďalší pasažier, ktorý mu prispeje na cestu," priblížil výhody projektu primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru-SD).
Mesto už dlhšie bojuje s prehustenou dopravou, podľa neho je aj toto cesta, ako zápchy v Bratislave riešiť. Aj preto chcelo povzbudiť ďalších k spoločnému cestovaniu a tak vyžrebovalo štyroch, ktorí sa do projektu zapojili a darovalo im lístky na kultúrne podujatia.
Jedným z ocenených bol aj Štefan. Ten pracuje na viedenskom letisku a tvrdí, že cesta autobusom je na tejto trase drahá a vyšla by ho na dvojnásobok. Aj keď chodí autom, vyjde ho to lacnejšie.
Do projektu sa zapojil pred troma týždňami, nie len preto, aby ušetril, chcel v aute spoločnosť. "Nerád jazdím sám. Teraz, keď boli snehové búrky, je dobré mať niekoho vedľa seba. Taktiež som mal tento rok už trikrát mikrospánok, nedá sa tomu zabrániť. S pasažierom nezaspím," vysvetľuje.
V aute s cudzími
Polovicu mesiaca však Štefan jazdí v noci. Hovorí, že občas má strach, kto si k nemu prisadne. "Na Slovensku na to nie sme zvyknutí. Aj ja mám obavy, či nedôjde k nejakému incidentu. Počúvame veľa o tom, čo sa stáva taxikárom," rozmýšľa.
Aj preto by si chcel nájsť človeka, ktorý by s ním jazdil pravidelne. "Je iné, ak človeka spoznáte a stane sa pravidelnou súčasťou jázd," podotkol.
Zástupca GreenRiders Števčať hovorí, že spoločnosť už pripravuje systém, v ktorom by ľudia mohli daného šoféra aj ohodnotiť palcom hore alebo dole. O šoférovi by tak mohli mať ostatní aspoň nejakú predstavu.
Bratislava koncom februára podpísala memorandum o spolupráci s GreenRiders, ktorá hradí všetky náklady súvisiace s prevádzkou. Spoločnosť vychádza zo svojich skúseností v domovskom Fínsku i Holandsku, kde má systém už viac ako 5000 užívateľov. Tam, kde sa realizoval projekt, klesol podľa spoločnosti počet áut o päť percent a objem dopravných zápch o 20 percent.
Autor: lut